reklama
 
 

Hongkong a Čínu spojil první rychlovak. Trasu ujede za dvacet minut

23. 9. 2018 10:15
Projekt vysokorychlostní železnice vyšel na 11 miliard dolarů (239 miliard Kč).

Hongkong - V neděli vyjel z Hongkongu na svou první cestu rychlovlak, který oblast spojuje s pevninskou Čínou.

Projekt vysokorychlostní železnice spojující Hongkong s pevninskou Čínou stál 11 miliard dolarů (239 miliard Kč).

Cestující si spoj, který je v cílové stanici za necelých 20 minut, pochvalují. "Z desetibodové stupnice bych dal devět bodů," uvedl desetiletý Ng Kwan Lap, který cestoval ve vlaku se svými rodiči. Jak dodal, "vlak je skvělý" a zvýšení rychlosti na 200 kilometrů za hodinu proběhlo naprosto hladce.

Jízdu o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu si užily stovky pasažérů bez ohledu na kontroverze, které ohledně projektu panují, napsala agentura Reuters. Část moderního nádraží v Hongkongu je totiž od nynějška kvůli novému spojení pod správou čínských úřadů. Agentura Reuters poznamenala, že tento bezprecedentní krok mnozí kritizovali kvůli tomu, že tak podle nich bude narušena dosavadní autonomie města.

Hongkong je bývalá britská kolonie, jež se vrátila pod správu Pekingu v roce 1997. Má status zvláštní administrativní oblasti a v duchu principu jedna země, dva systémy požívá určité autonomie. Občané se mohou svobodně vyjadřovat a na rozdíl od lidí z kontinentální Číny také protestovat. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje. To mobilizuje zejména mladé aktivisty, kteří požadují vyšší míru autonomie.

Video: Celý růžový uvnitř i venku. V Japonsku jezdí rychlovlak Hello Kitty, má nalákat turisty

V Japonsku bude přes léto jezdit růžový rychlovlak. Má nalákat malé turisty i zvýšit zájem o menší regiony | Video: Japón And More |  01:41

autor: ČTK | 23. 9. 2018 10:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama