Z čínské televize zmizí reklama na luxus, kazí prý lidi

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
6. 2. 2013 21:15
Jedná se o další součást vládní strategie boje proti korupci, k níž prý luxus svádí
Takové reklamy už Číňané v televizi neuvidí.
Takové reklamy už Číňané v televizi neuvidí. | Foto: thinkstockphotos.com

Peking - Čínské rozhlasové a televizní stanice nebudou nadále vysílat reklamy na drahé dárky, jakými jsou například luxusní hodinky, vzácné známky či zlaté mince.

Jde o součást vládní strategie boje s korupcí, k níž může tužba po luxusním zboží podle Strany svádět. Regulační úřady chtějí rovněž zasáhnout proti extravaganci a plýtvání.

"Podobné reklamy propagují pomýlené hodnoty a pomáhají vytvářet špatný mravní ráz společnosti. Proto se Státní úřad pro rozhlas, film a televizi rozhodl zakročit," napsala agentura Nová Čína a doplnila, že zákaz následuje po opakovaných výzvách nadcházejícího čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Budoucí prezident říše středu ve svém projevu z 22. ledna prohlásil, že je stejně důležité chytat "mušky", tedy obyčejné lidi zapojené do korupce, jako jít po "tygrech", čímž měl na mysli nejvyšší oficiální činitele.

Si varoval, že pokud se nepodaří vymýtit korupci a extravaganci, pak bude ohroženo samotné přežití vládní komunistické strany. Ta se v posledních letech musela vypořádat s řadou skandálů, a to i na nejvyšších místech.

Tak se školí komunisté, k zálibě v luxusu vedení nejsou:

Zatím naposledy se o korupci v nejvyšších patrech čínské politiky hovořilo v souvislosti s pohádkovým bohatstvím premiéra Wen Ťia-paa.

Čína, jež má k dispozici mimořádně levnou pracovní sílu, zaznamenávala v posledních deseti letech hospodářský růst na úrovni deseti procent svého HDP. Těžit z ekonomického boomu ale mohla jen úzká skupina vyvolených napojených na stranické vedení.

Číňané jsou proto na informace o korupci a bohatství politiků i na nich napojených byznysmenů stále citlivější.

 

Právě se děje

před 7 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 17 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 42 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy