Z Asadova vězení prchla do Česka, teď je zklamaná

Martin Novák Martin Novák
27. 12. 2012 20:20
Vyprávění Syřanky Sandry Bitarové, jak prchala před pomstou režimu Bašára Asada
Sandra Bitarová
Sandra Bitarová | Foto: Martin Novák

Praha - Když v bezpečí pražské kavárny vzpomíná Sandra Bitarová na svůj život v Sýrii, chvílemi se usmívá. Ale dost často ne.

Usmívá se, když si připomíná předešlé roky v Damašku, kde pracovala v reklamní agentuře.

Ale úsměv mizí, jakmile rekapituluje poslední měsíce, ve kterých nejdříve pomáhala lidem v obklíčeném a bombardovaném městě Homs a potom za to strávila třiačtyřicet dní ve vězení. Z toho 21 dní v samovazbě.

Fotogalerie: Syrská města v ruinách. Připomínají Berlín 1945

Dramatický příběh dcery syrského otce a české matky se začal psát - stejně jako ten pro celou Sýrii - v březnu 2011. Do země známé tyranským režimem strany Baas a mimořádně surovou tajnou policií dorazilo arabské jaro.

Prezident Bašár Asad zareagoval podle nejhorších očekávání. Střelbou ostrými náboji do demonstrantů, masovým zatýkáním, mučením, vyhrožováním. Když ani tyto metody nezabraly, v ulicích neodbojnějších měst loni v létě nasadil tanky a dělostřelectvo. K těmto městům patřil také Homs, rodiště Sandry Bitarové.

Otázky a odpovědi kolem Sýrie: Země v krvi a plamenech

"S kamarády jsme posílali do Homsu humanitární pomoc. Hlavně dětem. Mléko, léky, oblečení nebo matrace, protože mnoho lidí muselo přespávat ve školách nebo mešitách. Také jsme se snažili s dětmi pracovat jako psychologická poradna. Viděly a prožily strašné věci, tak jsme do některých rodin chodili, hráli si s nimi, kreslili," vypráví Sandra Bitarová, jíž se postupem času dostala na stopu Asadova tajná policie.

Žena skončila ve vězení.

"Nikdo se mnou týden nemluvil. Cela měla rozměry 180 na 80 metrů. Postel tam nebyla, jenom deka na zemi. Všude plno vší. Skoro nonstop někdo křičel, věznění lidé měli otevřené rány..."

Grafika: Kdo podporuje syrské povstalce a kdo Asada

O propuštění ženy, která má syrské a české občanství, se pokoušela ambasáda v Damašku, v Praze vznikla petice za její propuštění. Soud ji nakonec pustil.

Přesto Sandra Bitarová neskrývá zklamání, jak Česká republika podporuje syrskou revoluci. Podle ní je to málo.

Vyprávění Sandry Bitarové přináší placený Deník Insider ve vydání 27.12.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy