Z Asadova vězení prchla do Česka, teď je zklamaná

Martin Novák Martin Novák
27. 12. 2012 20:20
Vyprávění Syřanky Sandry Bitarové, jak prchala před pomstou režimu Bašára Asada
Sandra Bitarová
Sandra Bitarová | Foto: Martin Novák

Praha - Když v bezpečí pražské kavárny vzpomíná Sandra Bitarová na svůj život v Sýrii, chvílemi se usmívá. Ale dost často ne.

Usmívá se, když si připomíná předešlé roky v Damašku, kde pracovala v reklamní agentuře.

Ale úsměv mizí, jakmile rekapituluje poslední měsíce, ve kterých nejdříve pomáhala lidem v obklíčeném a bombardovaném městě Homs a potom za to strávila třiačtyřicet dní ve vězení. Z toho 21 dní v samovazbě.

Fotogalerie: Syrská města v ruinách. Připomínají Berlín 1945

Dramatický příběh dcery syrského otce a české matky se začal psát - stejně jako ten pro celou Sýrii - v březnu 2011. Do země známé tyranským režimem strany Baas a mimořádně surovou tajnou policií dorazilo arabské jaro.

Prezident Bašár Asad zareagoval podle nejhorších očekávání. Střelbou ostrými náboji do demonstrantů, masovým zatýkáním, mučením, vyhrožováním. Když ani tyto metody nezabraly, v ulicích neodbojnějších měst loni v létě nasadil tanky a dělostřelectvo. K těmto městům patřil také Homs, rodiště Sandry Bitarové.

Otázky a odpovědi kolem Sýrie: Země v krvi a plamenech

"S kamarády jsme posílali do Homsu humanitární pomoc. Hlavně dětem. Mléko, léky, oblečení nebo matrace, protože mnoho lidí muselo přespávat ve školách nebo mešitách. Také jsme se snažili s dětmi pracovat jako psychologická poradna. Viděly a prožily strašné věci, tak jsme do některých rodin chodili, hráli si s nimi, kreslili," vypráví Sandra Bitarová, jíž se postupem času dostala na stopu Asadova tajná policie.

Žena skončila ve vězení.

"Nikdo se mnou týden nemluvil. Cela měla rozměry 180 na 80 metrů. Postel tam nebyla, jenom deka na zemi. Všude plno vší. Skoro nonstop někdo křičel, věznění lidé měli otevřené rány..."

Grafika: Kdo podporuje syrské povstalce a kdo Asada

O propuštění ženy, která má syrské a české občanství, se pokoušela ambasáda v Damašku, v Praze vznikla petice za její propuštění. Soud ji nakonec pustil.

Přesto Sandra Bitarová neskrývá zklamání, jak Česká republika podporuje syrskou revoluci. Podle ní je to málo.

Vyprávění Sandry Bitarové přináší placený Deník Insider ve vydání 27.12.

 

Právě se děje

Další zprávy