WikiLeaks má tajné spisy diplomatů. USA straší odhalení

Monika Horáková
25. 11. 2010 17:03
Americká vláda se již připravuje na nejhorší, varovala zahraniční partnery
Zakladatel Wikileaks Julian Assange
Zakladatel Wikileaks Julian Assange | Foto: Reuters

Washington - Vláda Spojených států je znovu v pohotovosti kvůli serveru WikiLeaks. Díky němu by mohly na veřejnost proniknout citlivé diplomatické dokumenty, proslulý internetový server se je chystá zveřejnit během následujících dnů.

Americká administrativa se již začala připravovat na nejhorší možnou variantu, a varovala proto zahraniční partnery a členy Kongresu.

Zveřejnění diplomatické korespondence může poškodit vztahy USA po celém světě.

"Takový únik informací by poškodil Spojené státy a jejich zájmy," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Philip Crowley.

Novinářské manévry

Ve střehu jsou také novináři. Pokud se potvrdí útržkovité zprávy, že ke zveřejnění dokumentů skutečně dojde a že se bude jednat o sedmkrát víc materiálů, než server WikiLeaks publikoval k válce v Iráku, budou muset redakce světových médií prostudovat až ke třem milionům dokumentů.

Tři velké redakce se již podle Süddeutsche Zeitung domluvily na spolupráci. Americké New York Times, britský Guardian a německý Spiegel se o analýzu dokumentů chtějí podělit.

Americké ministerstvo zahraničí mezitím přemýšlí, co by zveřejněné dokumenty mohly obsahovat. Neuctivé nebo kritické komentáře na adresu spřátelených zahraničních politiků? Nebo jen nezáživné záznamy z jednání amerických diplomatů?

Třese se i Pentagon

Veřejnost by se také podle spekulací mohla dozvědět, jaké metody používala americká vláda, když přesvědčovala jednotlivé státy, aby přijaly zajatce z Guantanáma. Ostražitý je i Pentagon. Informace o taktice amerických ozbrojených sil by rovněž mohly být mezi zveřejněnými dokumenty.

Agentura Reuters informovala, že v dokumentech by mohly být důkazy o korupčním jednání konkrétních zástupců jednotlivých států. Některé z těchto důkazů by se mohly týkat Evropy, jiné střední Asie.

"Přáli bychom si pochopitelně, aby se to nestalo, ale jsme připraveni na opak," dodal Crowley.

Portál WikiLeaks na sebe nejvýrazněji upozornil letos v červenci a v říjnu, když zveřejnil komunikaci polních velitelů z afghánské války a dokumentaci o spojeneckých operacích v Iráku. Šlo o zhruba 400 000 dokumentů. Z jejich úniku zatím nebyl nikdo obviněn.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy