WikiLeaks dál děsí Pentagon. Zřejmě má tisíce dokumentů

ČTK ČTK
26. 10. 2010 21:00
Server Wikileaks zveřejnil okolo půl milionu tajných dokumentů týkajících se válek
Šéf serveru WikiLeaks Julian Assagne
Šéf serveru WikiLeaks Julian Assagne | Foto: Reuters

Washington - Server WikiLeaks má zřejmě daleko více tajných dokumentů, než se původně předpokládalo. Uvedli to dnes zástupci Pentagonu. Podle agentury AP drží protiváleční aktivisté tisíce dokumentů z války v Afghánistánu a dalších diplomatických materiálů.

Server Wikileaks zveřejnil od června okolo půl milionu tajných dokumentů týkajících se válečných konfliktů v Iráku a Afghánistánu. Skupina má údajně k dispozici dalších zhruba 15 tisíc polních hlášení z Afghánistánu, 260 tisíc dokumentů diplomatické korespondence a videonahrávku pořízenou americkými jednotkami.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Dave Lapan novinářům sdělil, že skupina zřejmě má více dokumentů, než se původně předpokládalo. Odmítl ale blíže specifikovat jejich obsah.

Zatím poslední soubor téměř 400 tisíc tajných vojenských dokumentů, který server zveřejnil o víkendu, je považován za největší únik tajných informací v dějinách americké armády. Odhalení serveru WikiLeaks se setkalo s ostrou kritikou vládních a armádních kruhů, podle kterých ohrožuje bezpečnost spojeneckých vojsk a jejich spolupracovníků. Aktivisté se brání tvrzením, že jejich hlavní motivací je informovat veřejnost pravdivě o válečných konfliktech a zabránit tak manipulaci s fakty, které se údajně dopouštějí politici.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy