Web zpoplatní i německý Die Welt, Bild bude následovat

ČTK ČTK
11. 12. 2012 20:25
Každý návštěvník si bude moci od středy přečíst zdarma 20 článků měsíčně
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Berlín - Die Welt jako první velký nadregionální deník v Německu od středy částečně zpoplatní své zpravodajství na internetu. A příští rok se k němu přidá i nejčtenější list v zemi Bild.

Oznámilo to vydavatelství Axel Springer, kterému oba přední německé tituly patří a které placené zprávy už dříve zavedlo u několika svých regionálních periodik. K tomuto trendu se připojují i další německé deníky.

Die Welt se inspiroval modelem, který využívají například americké The New York Times. Každý uživatel si na jeho webu welt.de bude napříště moci měsíčně bezplatně přečíst 20 článků. Od jednadvacátého bude muset za jejich otevření zaplatit.

Část čtenářů ztratíme

Bezplatná nadále zůstane titulní strana portálu a také zprávy, na které se čtenář dostane přes internetové vyhledávače, sociální sítě a jiné webové stránky s linky. Nic nebudou muset hradit ani předplatitelé tištěné verze Die Welt a jeho nedělníku.

"Chceme, aby naším obchodním modelem byla nadále kvalitní žurnalistika," vysvětlil nové opatření předseda představenstva vydavatelství Matthias Döpfner. Mediální koncern počítá s tím, že kvůli zpoplatnění webu přijde o část čtenářů. "Ztratíme na dosahu, ale nervózní z toho nejsme," dodal šéf digitální sekce skupiny Welt Romanus Otte.

V příštím roce bude Die Welt následovat i nejpopulárnější deník v Německu, bulvární Bild, který by měl zpoplatnit zpravodajství na serveru bild.de nejpozději od startu příštího ročníku fotbalové bundesligy, na kterou získal internetová práva.

Vydavatelství Axel Springer poskytuje některé zprávy za peníze už nyní na webech listů Hamburger Abendblatt nebo Berliner Morgenpost. K podobnému kroku se před nedávnem odhodlal i levicový berlínský deník TAZ, který však čtenářům nabízí možnost, aby si sami zvolili částku, kterou mu přispějí za přečtení příspěvku. Jednou z variant je přitom i to, že nezaplatí nic.

 

Právě se děje

Další zprávy