Vzlétlo první letadlo navigované pouhými myšlenkami

Jana Černá
6. 6. 2013 8:35
Úspěch při pokusu s modelem letadla dává velkou naději handicapovaným

Minneapolis (USA) - Ovládání umělých končetin pouhou myšlenkou bylo ještě nedávno námětem pro sci-fi, dnes jsou k tomuto cíli vědci zase o něco blíž.

Pěti dobrovolníkům se totiž v rámci výzkumu na Institutu zdravotnických technologií Minnesotské univerzity podařilo myšlenkami rozpohybovat model letadla.

Navigace pomocí elektrod zabudovaných do speciální čepice byla úspěšná až na 90 %, uvádí BBC s odkazem na odborný časopis Journal of Neural Engineering.

Technologie, která by v první fázi mohla handicapovaným například výrazně usnadnit ovládání vozíčku, je té právě vyzkoušené velmi podobná.

Na pohyb bude stačit jen pomyslet

Výzkum amerických vědců je jedním z řady, které se nyní prostřednictvím vyspělých technologií snaží lidské myšlenky převést v činy.

Líbivá představa čtení myšlenek strojem ale zatím nefunguje. I model letadla, které nakonec na půdě minnesotské univerzity několikrát úspěšně prokličkovalo vznášejícími se kruhy z balónků, musel být nejprve správně naprogramovaný.

Pokus vyžadoval, aby počítač, ke kterému byly připojené elektrody, zvládl rozeznat opakující se vzorce mozkové aktivity z elektroencefalogramu. Ten ukazuje záznam změny elektrického napětí v různých částech mozku.

Přestože velkou část mozkové aktivity je z této mapy obtížné přesně vyčíst, signály související s pohybem, dokonce i pouhou myšlenkou na něj, jsou oproti ostatním výrazné. Vzhledem k jejich pravidelnému opakování tak s jejich rozpoznáním nebývá problém.

V případě dobrovolníků, kteří si v Minneapolisu vyzkoušeli pilotování letadla, reagoval počítač a vzápětí letadlo na pouhé zatínání pěstí. Po zatnutí levé pěsti letěl model doleva, pokud účastník pokusu záměrně nedělal nic, začal přistávat.

Pokyny k letu určitým směrem byly z počítače do letadla přenášeny prostřednictvím Wi-Fi připojení.

Profesor Bin He, ředitel minnesotského institutu a jeden z vedoucích pracovníků tohoto výzkumu, pro BBC uvedl, že při práci měli sice v první řadě na mysli handicapované, potenciál ale vidí i v dalším využití: "Nejen pro nahrazení ztracené schopnosti, ale k rozvinutí našich schopností za hranici toho, čeho můžeme dosáhnout dnes."

 

Právě se děje

před 12 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 59 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy