Vzlétlo první letadlo navigované pouhými myšlenkami

Jana Černá
6. 6. 2013 8:35
Úspěch při pokusu s modelem letadla dává velkou naději handicapovaným

Minneapolis (USA) - Ovládání umělých končetin pouhou myšlenkou bylo ještě nedávno námětem pro sci-fi, dnes jsou k tomuto cíli vědci zase o něco blíž.

Pěti dobrovolníkům se totiž v rámci výzkumu na Institutu zdravotnických technologií Minnesotské univerzity podařilo myšlenkami rozpohybovat model letadla.

Navigace pomocí elektrod zabudovaných do speciální čepice byla úspěšná až na 90 %, uvádí BBC s odkazem na odborný časopis Journal of Neural Engineering.

Technologie, která by v první fázi mohla handicapovaným například výrazně usnadnit ovládání vozíčku, je té právě vyzkoušené velmi podobná.

Na pohyb bude stačit jen pomyslet

Výzkum amerických vědců je jedním z řady, které se nyní prostřednictvím vyspělých technologií snaží lidské myšlenky převést v činy.

Líbivá představa čtení myšlenek strojem ale zatím nefunguje. I model letadla, které nakonec na půdě minnesotské univerzity několikrát úspěšně prokličkovalo vznášejícími se kruhy z balónků, musel být nejprve správně naprogramovaný.

Pokus vyžadoval, aby počítač, ke kterému byly připojené elektrody, zvládl rozeznat opakující se vzorce mozkové aktivity z elektroencefalogramu. Ten ukazuje záznam změny elektrického napětí v různých částech mozku.

Přestože velkou část mozkové aktivity je z této mapy obtížné přesně vyčíst, signály související s pohybem, dokonce i pouhou myšlenkou na něj, jsou oproti ostatním výrazné. Vzhledem k jejich pravidelnému opakování tak s jejich rozpoznáním nebývá problém.

V případě dobrovolníků, kteří si v Minneapolisu vyzkoušeli pilotování letadla, reagoval počítač a vzápětí letadlo na pouhé zatínání pěstí. Po zatnutí levé pěsti letěl model doleva, pokud účastník pokusu záměrně nedělal nic, začal přistávat.

Pokyny k letu určitým směrem byly z počítače do letadla přenášeny prostřednictvím Wi-Fi připojení.

Profesor Bin He, ředitel minnesotského institutu a jeden z vedoucích pracovníků tohoto výzkumu, pro BBC uvedl, že při práci měli sice v první řadě na mysli handicapované, potenciál ale vidí i v dalším využití: "Nejen pro nahrazení ztracené schopnosti, ale k rozvinutí našich schopností za hranici toho, čeho můžeme dosáhnout dnes."

 

Právě se děje

Další zprávy