Vzlétlo první letadlo navigované pouhými myšlenkami

Jana Černá
6. 6. 2013 8:35
Úspěch při pokusu s modelem letadla dává velkou naději handicapovaným

Minneapolis (USA) - Ovládání umělých končetin pouhou myšlenkou bylo ještě nedávno námětem pro sci-fi, dnes jsou k tomuto cíli vědci zase o něco blíž.

Pěti dobrovolníkům se totiž v rámci výzkumu na Institutu zdravotnických technologií Minnesotské univerzity podařilo myšlenkami rozpohybovat model letadla.

Navigace pomocí elektrod zabudovaných do speciální čepice byla úspěšná až na 90 %, uvádí BBC s odkazem na odborný časopis Journal of Neural Engineering.

Technologie, která by v první fázi mohla handicapovaným například výrazně usnadnit ovládání vozíčku, je té právě vyzkoušené velmi podobná.

Na pohyb bude stačit jen pomyslet

Výzkum amerických vědců je jedním z řady, které se nyní prostřednictvím vyspělých technologií snaží lidské myšlenky převést v činy.

Líbivá představa čtení myšlenek strojem ale zatím nefunguje. I model letadla, které nakonec na půdě minnesotské univerzity několikrát úspěšně prokličkovalo vznášejícími se kruhy z balónků, musel být nejprve správně naprogramovaný.

Pokus vyžadoval, aby počítač, ke kterému byly připojené elektrody, zvládl rozeznat opakující se vzorce mozkové aktivity z elektroencefalogramu. Ten ukazuje záznam změny elektrického napětí v různých částech mozku.

Přestože velkou část mozkové aktivity je z této mapy obtížné přesně vyčíst, signály související s pohybem, dokonce i pouhou myšlenkou na něj, jsou oproti ostatním výrazné. Vzhledem k jejich pravidelnému opakování tak s jejich rozpoznáním nebývá problém.

V případě dobrovolníků, kteří si v Minneapolisu vyzkoušeli pilotování letadla, reagoval počítač a vzápětí letadlo na pouhé zatínání pěstí. Po zatnutí levé pěsti letěl model doleva, pokud účastník pokusu záměrně nedělal nic, začal přistávat.

Pokyny k letu určitým směrem byly z počítače do letadla přenášeny prostřednictvím Wi-Fi připojení.

Profesor Bin He, ředitel minnesotského institutu a jeden z vedoucích pracovníků tohoto výzkumu, pro BBC uvedl, že při práci měli sice v první řadě na mysli handicapované, potenciál ale vidí i v dalším využití: "Nejen pro nahrazení ztracené schopnosti, ale k rozvinutí našich schopností za hranici toho, čeho můžeme dosáhnout dnes."

 

Právě se děje

před 23 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy