Vyvolali jsme puč v Íránu, přiznala CIA. Šlo o ropu

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 8. 2013 18:00
Americká špionážní služba to přiznala vůbec poprvé. Na převratu se podílela i MI6.
Foto: Wikimedia Commons

Washington - Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) přiznala, že se v roce 1953 spolu s britskou špionážní agenturou MI6 podílela na svržení prvního demokraticky zvoleného premiéra Íránu Muhammada Mosaddeka.

Je to vůbec poprvé, co američtí zpravodajci přiznali, že do politického dění v Persii zasáhli. 

Národní archiv bezpečnostních složek informaci zveřejnil při příležitosti 60 let od převratu.

"Vojenský puč, při němž byl svržen Mosaddek a jeho Národní fronta, byl proveden pod vedením CIA jakožto součást americké zahraniční politiky. Akce byla schválena na nejvyšší vládní úrovni," stojí v dokumentech.

Důvodem ke svržení Mosaddeka bylo znárodnění ropných rafinérií Anglo-perské ropné společnosti (nyní British Petroleum - BP). Američané a Britové totiž pokládali íránskou ropu za klíč k poválečné obnově svých zemí.

Šlo i o rovnováhu sil ve světě

Podíl na íránské revoluci přiznala tehdejší ministryně zahraničí Madeleine Albrightová už v roce 2000 (a současný prezident Obama o devět let později), CIA ale až dosud vše popírala.

Dokumenty, které získal archivář Malcolm Byrne v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím, však obsahují detaily i pozadí celé akce.

Podle CNN byly odtajněny už v roce 2011, dosud si je ale nikdo nevyžádal.

"(Dokumenty) ukazují roli, jakou hrají političtí partyzáni v pravidelném vyvolávání převratů," řekl BBC Malcolm Byrne. Národní archiv bezpečnostních složek je nezávislá organizace při univerzitě George Washingtona.

Nešlo ale jen o ropu. "Pokládali jsme za reálné, že Írán může skončit za železnou oponou. Pokud by k tomu došlo, znamenalo by to významnou výhru Sovětů ve studené válce, a tudíž porážku Západu," píše ve zveřejněném dokumentu jeden ze strůjců převratu Donald Wilber.

Klíčovou roli sehrály vyprovokované demonstrace

Z publikovaných materiálů vyplývá, že CIA a MI6 v íránských i amerických sdělovacích prostředcích systematicky publikovaly zprávy a komentáře namířené proti Mosaddekovi.

Mediální podporu naopak Američané a Britové zajistili pro Muhammada Záhira Šáha, který ze země uprchl a po převratu se vrátil k moci jakožto úzký spojenec USA. Agenti Západu se podíleli také na organizování demonstrací na jeho podporu.

"(Íránská) armáda se velice rychle přidala na Šáhovu stranu a bylo jasné, že jsou Teherán i další provincie ovládány milicemi a armádními jednotkami. Už 19. srpna (akce začala v dubnu, pozn. red.)  ale byli členové Mosaddekovy vlády v zajetí nebo v úkrytu," napsal dále Wilber.

Muhammad Záhir Šáh byl u vlády až do islámské revoluce v roce 1979, kdy moc převzal muslimský ajatolláh Rúholláh Chomejní.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy