Vyvolali jsme puč v Íránu, přiznala CIA. Šlo o ropu

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 8. 2013 18:00
Americká špionážní služba to přiznala vůbec poprvé. Na převratu se podílela i MI6.
Foto: Wikimedia Commons

Washington - Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) přiznala, že se v roce 1953 spolu s britskou špionážní agenturou MI6 podílela na svržení prvního demokraticky zvoleného premiéra Íránu Muhammada Mosaddeka.

Je to vůbec poprvé, co američtí zpravodajci přiznali, že do politického dění v Persii zasáhli. 

Národní archiv bezpečnostních složek informaci zveřejnil při příležitosti 60 let od převratu.

"Vojenský puč, při němž byl svržen Mosaddek a jeho Národní fronta, byl proveden pod vedením CIA jakožto součást americké zahraniční politiky. Akce byla schválena na nejvyšší vládní úrovni," stojí v dokumentech.

Důvodem ke svržení Mosaddeka bylo znárodnění ropných rafinérií Anglo-perské ropné společnosti (nyní British Petroleum - BP). Američané a Britové totiž pokládali íránskou ropu za klíč k poválečné obnově svých zemí.

Šlo i o rovnováhu sil ve světě

Podíl na íránské revoluci přiznala tehdejší ministryně zahraničí Madeleine Albrightová už v roce 2000 (a současný prezident Obama o devět let později), CIA ale až dosud vše popírala.

Dokumenty, které získal archivář Malcolm Byrne v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím, však obsahují detaily i pozadí celé akce.

Podle CNN byly odtajněny už v roce 2011, dosud si je ale nikdo nevyžádal.

"(Dokumenty) ukazují roli, jakou hrají političtí partyzáni v pravidelném vyvolávání převratů," řekl BBC Malcolm Byrne. Národní archiv bezpečnostních složek je nezávislá organizace při univerzitě George Washingtona.

Nešlo ale jen o ropu. "Pokládali jsme za reálné, že Írán může skončit za železnou oponou. Pokud by k tomu došlo, znamenalo by to významnou výhru Sovětů ve studené válce, a tudíž porážku Západu," píše ve zveřejněném dokumentu jeden ze strůjců převratu Donald Wilber.

Klíčovou roli sehrály vyprovokované demonstrace

Z publikovaných materiálů vyplývá, že CIA a MI6 v íránských i amerických sdělovacích prostředcích systematicky publikovaly zprávy a komentáře namířené proti Mosaddekovi.

Mediální podporu naopak Američané a Britové zajistili pro Muhammada Záhira Šáha, který ze země uprchl a po převratu se vrátil k moci jakožto úzký spojenec USA. Agenti Západu se podíleli také na organizování demonstrací na jeho podporu.

"(Íránská) armáda se velice rychle přidala na Šáhovu stranu a bylo jasné, že jsou Teherán i další provincie ovládány milicemi a armádními jednotkami. Už 19. srpna (akce začala v dubnu, pozn. red.)  ale byli členové Mosaddekovy vlády v zajetí nebo v úkrytu," napsal dále Wilber.

Muhammad Záhir Šáh byl u vlády až do islámské revoluce v roce 1979, kdy moc převzal muslimský ajatolláh Rúholláh Chomejní.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy