Výtržnosti se šíří mimo Paříž. 120 policistů zraněno

gaz
28. 11. 2007 11:45
Sarkozy setká s rodinami zabitých mladíků
Požárník hasí auto při nepokojích na severu Paříže.
Požárník hasí auto při nepokojích na severu Paříže. | Foto: Reuters

Paříž - Už třetí noc na severních předměstích Paříže hořela auta a byly pleněny obchody. 

Protestující jsou nyní lépe organizovaní a někteří mají dokonce střelné zbraně, kterými už zasáhli několik policistů. Celkem bylo dle BBC ošetřeno přes 120 strážníků.

Vláda: útočníci jsou organizovaní

V noci z úterka na středu se také nepokoje poprvé rozšířily mimo oblast Paříže a deset aut vzplálo v Toulouse na jihu Francie. Protestující zde také vypálili knihovnu.

Podle francouzské ministryně vnitra Michele Alliot-Marieové pracují útočníci organizovaně: někteří odlákají policii, zatímco jiní pak vyplení obchody.

Vláda uvedla, že poslední noc byla klidnější než ty předchozí. Kvůli pokračujícím násilnostem však francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který se v úterý vrátil z Číny, svolal zvláštní zasedání kabinetu.

"Vláda udělá vše, co je možné, aby co nejdříve zajistila návrat pořádku," prohlásil podle BBC francouzský premiér Francois Fillon, který protestující nazval "zločinci".

"Ti, kteří střílejí na policisty, ti, kteří ubijí policisty málem k smrti, jsou zločinci a musí s nimi tak být i jednáno," řekl podle agentury AFP v parlamentu.

Od roku 2005 se předměstí nezměnila

Sarkozy se má ve středu také setkat s rodinami dvou zabitých teenagerů, jejichž smrt nepokoje odstartovala.

Patnáctiletý Moushin a o rok starší Larami zemřeli v neděli při srážce s policejním vozem. Rodiče dětí obvinili strážníky, že se o zraněné nepostarali. Prokuratura již začala případ šetřit jako zabití.

Odborníci se shodnou na tom, že smrt obou mladíků však byla pouze spouštěcím mechanismem pro frustrace komunit afrických přistěhovalců žijících na okrajích velkých měst.

Od minulých protestů v roce 2005, při kterých shořelo 10 000 aut a bylo zapáleno 300 budov, se jejich sociální situace totiž příliš nezměnila. Do předměstí sice byly napumpovány nějaké peníze, ale většina místních mladíků stále živoří bez stálého zaměstnání.

K policii mají nedůvěru a nemají rádi ani Sarkozyho, který je při předchozí vlně výtržností - ještě coby ministr vnitra - nazval "chátrou". 

Čtěte také:
Policie stupňuje bezpečnost na předměstích Paříže
Paříž hořela i druhou noc, vzpomínky na nepokoje sílí

 

Právě se děje

Další zprávy