Policie stupňuje bezpečnost na předměstích Paříže

Reuters
27. 11. 2007 21:06
Úkol je jasný: Zabránit třetí noci nepokojů v řadě
Mimořádná opatření na pařížském předměstí Villiers-le-Bel
Mimořádná opatření na pařížském předměstí Villiers-le-Bel | Foto: Reuters

Villiers-le-Bel - Francouzská policie dnes vystupňovala bezpečnostní opatření na severních předměstích Paříže ve snaze předejít opakování násilností třetí den v řadě.

Očitý svědek agentuře Reuters popsal průjezd kolony policejních antonů mířících k předměstí  Villiers-le-Bel, kde od nedělo utrpělo zranění na 80 policistů zasažených kameny, zápalnými lahvemi a dělobuchy.

Několikahodinové potyčky s výtržníky si vyžádaly i materiální škody na obchodech a veřejných budovách. Policie odpověděla použitím slzného plynu a gumových projektilů a pět osob zatkla.

ČTĚTE VÍCE: Paříž hořela i druhou noc, vzpomínky na nepokoje sílí

Premiér: Na zločince tvrdě

Ministerský předseda Francois Fillon dnes slíbil, že úřady jsou připraveny postupovat proti "nepřijatelnému" chování s veškerou razancí.

Požárník hasí auto při nepokojích na severu Paříže.
Požárník hasí auto při nepokojích na severu Paříže. | Foto: Reuters

"Učiníme vše, aby dnes večer ve Villiers-le-Bel a okolních čtvrtích vládla maximální bezpečnost, protože nikdo z obyvatel vy neměl zažít další noc násilí," prohlásil Fillon v parlamentu.

"Ti, kdo na policisty střílí a mlátí je tak, že je málem připraví o život, jsou zločinci a musí s nimi být jako se zločinci nakládáno," řekl francouzský premiér.

Pět policistů utrpělo při srážkách s výtržníky vážná zranění. Jednoho z nich zjevně zasáhl náboj z lovecké pušky.

Sarkozy se vrací

Zklidní Sarkozy situaci, nebo ji naopak vyhrotí jako minule?
Zklidní Sarkozy situaci, nebo ji naopak vyhrotí jako minule? | Foto: Reuters

Ve středu by měl zraněné policisty navštívit v nemocnici prezident Nicolas Sarkozy, který se vrací z návštěvy Číny. Okamžitě poté chce situaci projednat s ministry vnitra a spravedlnosti.

Násilnosti propukly v neděli poté, co při srážce s policisty zahynuli dva mladíci. Následné řádění vyvolalo vzpomínky na podobné scény, které otřásaly předměstími Paříže a dalších francouzských měst na podzim roku 2005.

Mnoho lidí obviňovalo Sarkozyho, tehdy ještě v roli ministra vnitra, že přispěl k vyhrocení situace, když mladíky z přistěhovaleckých předměstí nazval "chátrou".

Tentokrát místo toho vyzval ke klidu. Nikdo si totiž nepřeje, aby se násilnosti z roku 2005, označované za nejhorší svého druhu od konce 60.let, do ulic francouzských měst vrátily naplno.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy