Výtah nejvyššího mrakodrapu se rozbil. Byli v něm lidé

Lucie Kalivodová
10. 2. 2010 16:31
"Znělo to trochu jako malá exploze. Byla to opravdu velká rána," řekl svědek události

Dubaj - Vyhlídkové patro na nejvyšší budově světa zvané Burdž Chalífa v Dubaji, bylo ve skutečnosti uzavřeno kvůli sobotní poruše výtahu.

Skupina vyděšených turistů, kteří se zasekli téměř na hodinu ve výtahu ve 124. patře potvrdila listu Daily Mail, že nejprve uslyšeli ránu a hned na to uviděli oblak prachu, který se podpobal kouři.

"Znělo to trochu jako malá exploze. Byla to opravdu velká rána," řekl Američan Michael Timms, který v Dubaji žije a který byl na vyhlídce se svou sestřenicí Michele Moscatovou.

"Jedna z žen, které jsem viděl, nebyla ani schopna slova," dodal.

"Byla v šoku a zmatená. Pak šla přímo ke zdi, kde se posadila na zem," popsal Timms situaci uvnitř. Abú Nasír, mluvčí oddělení civilní obrany potvrdil, že volání o pomoc přišlo v sobotu kolem 18:20.

Záchranáři přijeli během pětačtyřiceti minut a vypáčili dveře výtahu. Porouchaná kabina výtahu ale visela mezi poschodími, proto muselo všech patnáct lidí vylézt ven po žebříku. Incident se obešel bez zranění.

Vyhlídkovou plošinu zavřel majitel mrakodrapu, firma Emaar Properties, v neděli. Následně byla vydána krátká tisková zpráva, ve které však nebyl uveden přesný důvod uzavření vyhlídky.

Jedním z důvodů měl být "neočekávaně velký provoz" na vyhlídce, dalším problémy s elektřinou. Majitelé mrakodrapu neposkytli ani dostatek informací skupině šedesáti lidí, kteří kvůli poruše zůstali na vyhlídkové plošině uvězněni. Některých se podle slov svědků zmocnila panika.

Nejvyšší stavba světa, mrakodrap Burj Dubai, se otevírá v pondělí 4. ledna 2010.
Nejvyšší stavba světa, mrakodrap Burj Dubai, se otevírá v pondělí 4. ledna 2010. | Foto: Reuters

"Začínala jsem se bát, bylo to opravdu strašidelné," řekla Moscatová. "Začala jsem brečet," dodala. Dolů se pak údajně dostali nákladním výtahem společně s lidmi vysvobozenými z výtahu. Po schodech jít nesměli.

"Trochu mě šokuje, že to chtěli zamést pod koberec, aby si zachovali tvář. Když se to rozbilo, měli aspoň lidem říct, že se to prostě rozbilo," řekl Timms. Společnost Otis Elevator Co., která výtahy v budově instalovala, se k sobotní události nevyjádřila s tím, že podrobnosti sdělí majitel objektu.

Ten se však k události podrobněji nevyjádřil.  Zatím není ani jasné, kdy bude vyhlídka znovu otevřena. Burdž Chalífa, 828 metrů vysoká budova, byla pro veřejnost otevřena 5. ledna. Za měsíc se na Dubaj z téměř kilometrové výšky podívalo několik tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy