Výhled: Těžba ropy v USA poroste letos rekordním tempem

ČTK ČTK
8. 1. 2013 20:31
Do konce roku 2014 její produkce vzroste o téměř čtvrtinu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Těžba ropy ve Spojených státech letos poroste znovu rekordním tempem a do konce roku 2014 její produkce vzroste o téměř čtvrtinu.

Předpověděl to v úterý Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Prudký nárůst ropné těžby v USA bude nadále hnát bouřlivý rozvoj břidliových zdrojů.

Loni americká ropná produkce stoupla dosud rekordním tempem 760 000 barelů denně na 6,4 milionu barelů denně, což bylo maximum za 20 let. Pro tento rok EIA počítá se vzestupem o 900 000 barelů na 7,3 milionu barelů denně, což by byl nejvyšší objem produkce od roku 1988.

Úterní odhad je o 300 000 denních barelů vyšší než prosincová předpověď a půl milionu barelů nad listopadovým odhadem.

V roce 2034 by se tempo růstu ropné těžby mělo zpomalit na 600 000 barelů denně. Vzestup na 7,9 milionu barelů by proti roku 2012 znamenal nárůst o 23 procent, uvedla EIA ve svém prvním odhadu pro příští rok.

Pokud se úterní prognóza vyplní, zvýší se americká těžba v období 2010 až 2014 o téměř 50 procent. Zároveň s prudkým růstem produkce zemního plynu tak budou USA směřovat k energetické nezávislosti.

Za nárůst "můžou" nové technologie

O prudký růst americké ropné produkce se zasloužil nástup technologie frakování, tedy kombinace hydraulického štěpení horniny a horizontálních vrtů ve velkých hloubkách. Díky tomu začalo být efektivní dobývat plyn a ropu z hlubokých nepropustných hornin.

V minulém desetiletí se této technologie začalo hromadně využívat k těžbě plynu, což za posledních pět let transformovalo celý americký energetický trh.

USA zažívá ropnou horečku, podívejte se:

V posledních letech, kdy ceny plynu na americkém trhu prudce klesly, se zájem těžařů zaměřil na bohatá ložiska břidlicové ropy. Ceny ropy určuje, na rozdíl od cen plynu, globální trh a tam jsou nadále na vysokých úrovních.

Dnešní údaje potvrzují předpovědi, podle nichž se Spojené státy stanou do konce tohoto desetiletí energeticky soběstačnými, třebaže ještě před několika lety to nikdo neplánoval ani netušil.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v listopadu odhadla, že Spojené státy se díky těžbě z břidlicových hornin stanou do roku 2017 dočasně největším producentem ropy na světě a tamní těžba v roce 2020 dosáhne 11,1 milionu b/d.

 

Právě se děje

Další zprávy