Výbuch sopky na Sumatře zabil nejméně 14 lidí

ČTK ČTK
1. 2. 2014 15:55
Sopka chrlí lávu a popel již tři měsíce a evakuováno bylo třicetr tisíc lidí.
Výbuch indonéské sopky Mount Sinabung.
Výbuch indonéské sopky Mount Sinabung. | Foto: Reuters

Jakarta - Výbuch sopky Mount Sinabung v sobotu v Indonésii zabil nejméně 14 lidí. Podle agentury AFP jsou mezi mrtvými čtyři středoškoláci. Indonéský ostrov Sumatra zažívá jednu z nejdelších sopečných erupcí za 30 let.

Většina obětí, které pohltil vyvržený horký popel, se našla ve vesnici Sukameriah nedaleko sopky, jež se nachází na západní části ostrova. Čtyři středoškoláky dokonce zastihla silná erupce při jejich výletu k sopce.

Sumatra se otřásá každodenními erupcemi poslední více než tři měsíce, což si dosud vyžádalo na 30 000 evakuovaných obyvatel. Škody na úrodě kávy, paprik, rýže, kukuřice a zelí převyšují 60 milionů dolarů (asi 1,2 miliardy korun), napsal nedávno zpravodajský server The Wall Street Journal.

Jedna z obětí.
Jedna z obětí. | Foto: Reuters

Několik vesnic už bylo trvale přemístěno. Oblast evakuace se zatím týká zóny v okruhu pět kilometrů až 6,5 kilometru od sopky. Ale pokud se sopečná aktivita zhorší, slíbily úřady rozšířit evakuaci do vzdálenosti deseti kilometrů, čímž by počet evakuovaných stoupl na 60 000.

Indonésie má téměř 130 aktivních sopek.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy