Výbuch sopky na Sumatře zabil nejméně 14 lidí

ČTK ČTK
1. 2. 2014 15:55
Sopka chrlí lávu a popel již tři měsíce a evakuováno bylo třicetr tisíc lidí.
Výbuch indonéské sopky Mount Sinabung.
Výbuch indonéské sopky Mount Sinabung. | Foto: Reuters

Jakarta - Výbuch sopky Mount Sinabung v sobotu v Indonésii zabil nejméně 14 lidí. Podle agentury AFP jsou mezi mrtvými čtyři středoškoláci. Indonéský ostrov Sumatra zažívá jednu z nejdelších sopečných erupcí za 30 let.

Většina obětí, které pohltil vyvržený horký popel, se našla ve vesnici Sukameriah nedaleko sopky, jež se nachází na západní části ostrova. Čtyři středoškoláky dokonce zastihla silná erupce při jejich výletu k sopce.

Sumatra se otřásá každodenními erupcemi poslední více než tři měsíce, což si dosud vyžádalo na 30 000 evakuovaných obyvatel. Škody na úrodě kávy, paprik, rýže, kukuřice a zelí převyšují 60 milionů dolarů (asi 1,2 miliardy korun), napsal nedávno zpravodajský server The Wall Street Journal.

Jedna z obětí.
Jedna z obětí. | Foto: Reuters

Několik vesnic už bylo trvale přemístěno. Oblast evakuace se zatím týká zóny v okruhu pět kilometrů až 6,5 kilometru od sopky. Ale pokud se sopečná aktivita zhorší, slíbily úřady rozšířit evakuaci do vzdálenosti deseti kilometrů, čímž by počet evakuovaných stoupl na 60 000.

Indonésie má téměř 130 aktivních sopek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odchovanec Villarrealu Pedrito bude hrát za Zlín

Fotbalisty Zlína posílil španělský záložník Pedro Martínez. Třiadvacetiletý odchovanec Villarrealu přezdívaný Pedrito podle klubového webu podepsal s dvanáctým mužstvem tabulky smlouvu na dva a půl roku.

"Je to mladý, kreativní hráč, který prošel mládežnickou akademií Villarrealu. Slibujeme si od něho, že naší hře přinese myšlenku a tvořivost v útočné fázi," řekl generální manažer Zlína Zdeněk Grygera.

Martínez si za A-tým Villarrealu zahrál pouze jednou v roce 2017 v Evropské lize. Po angažmá v třetiligovém celku UD Logroňés odešel loni v létě na Slovensko. Podzimní část aktuální sezony odehrál za Michalovce.

Po obránci Dominiku Simerském a útočníkovi Davisu Ikaunieksovi je Martínez třetí zimní posilou "Ševců".

Zdroj: ČTK
Další zprávy