Výbuch sopky na Sumatře zabil nejméně 14 lidí

ČTK ČTK
1. 2. 2014 15:55
Sopka chrlí lávu a popel již tři měsíce a evakuováno bylo třicetr tisíc lidí.
Výbuch indonéské sopky Mount Sinabung.
Výbuch indonéské sopky Mount Sinabung. | Foto: Reuters

Jakarta - Výbuch sopky Mount Sinabung v sobotu v Indonésii zabil nejméně 14 lidí. Podle agentury AFP jsou mezi mrtvými čtyři středoškoláci. Indonéský ostrov Sumatra zažívá jednu z nejdelších sopečných erupcí za 30 let.

Většina obětí, které pohltil vyvržený horký popel, se našla ve vesnici Sukameriah nedaleko sopky, jež se nachází na západní části ostrova. Čtyři středoškoláky dokonce zastihla silná erupce při jejich výletu k sopce.

Sumatra se otřásá každodenními erupcemi poslední více než tři měsíce, což si dosud vyžádalo na 30 000 evakuovaných obyvatel. Škody na úrodě kávy, paprik, rýže, kukuřice a zelí převyšují 60 milionů dolarů (asi 1,2 miliardy korun), napsal nedávno zpravodajský server The Wall Street Journal.

Jedna z obětí.
Jedna z obětí. | Foto: Reuters

Několik vesnic už bylo trvale přemístěno. Oblast evakuace se zatím týká zóny v okruhu pět kilometrů až 6,5 kilometru od sopky. Ale pokud se sopečná aktivita zhorší, slíbily úřady rozšířit evakuaci do vzdálenosti deseti kilometrů, čímž by počet evakuovaných stoupl na 60 000.

Indonésie má téměř 130 aktivních sopek.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy