Výbuch sopky na Sumatře zabil nejméně 14 lidí

ČTK ČTK
1. 2. 2014 15:55
Sopka chrlí lávu a popel již tři měsíce a evakuováno bylo třicetr tisíc lidí.
Výbuch indonéské sopky Mount Sinabung.
Výbuch indonéské sopky Mount Sinabung. | Foto: Reuters

Jakarta - Výbuch sopky Mount Sinabung v sobotu v Indonésii zabil nejméně 14 lidí. Podle agentury AFP jsou mezi mrtvými čtyři středoškoláci. Indonéský ostrov Sumatra zažívá jednu z nejdelších sopečných erupcí za 30 let.

Většina obětí, které pohltil vyvržený horký popel, se našla ve vesnici Sukameriah nedaleko sopky, jež se nachází na západní části ostrova. Čtyři středoškoláky dokonce zastihla silná erupce při jejich výletu k sopce.

Sumatra se otřásá každodenními erupcemi poslední více než tři měsíce, což si dosud vyžádalo na 30 000 evakuovaných obyvatel. Škody na úrodě kávy, paprik, rýže, kukuřice a zelí převyšují 60 milionů dolarů (asi 1,2 miliardy korun), napsal nedávno zpravodajský server The Wall Street Journal.

Jedna z obětí.
Jedna z obětí. | Foto: Reuters

Několik vesnic už bylo trvale přemístěno. Oblast evakuace se zatím týká zóny v okruhu pět kilometrů až 6,5 kilometru od sopky. Ale pokud se sopečná aktivita zhorší, slíbily úřady rozšířit evakuaci do vzdálenosti deseti kilometrů, čímž by počet evakuovaných stoupl na 60 000.

Indonésie má téměř 130 aktivních sopek.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova, k dispozici je 539 míst

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Osoby bez přístřeší mohou nyní přenocovat například na lodi Hermes, v noclehárně nedaleko Smíchovského nádraží a v noclehárně Michle. Uvedená místa klienty přijímají po 20:00, v provozu pro klienty jsou do 06:30 nebo do 07:00. Nocleh poskytují i zařízení, která fungují bez omezení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy