Vůdce luhanských povstalců Plotnickij přežil pokus o atentát, při výbuchu byl těžce zraněn

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2016 14:27
Šéf luhanských povstalců Igor Plotnickij by těžce zraněn po výbuchu nálože. Podle luhanského informačního středisko šlo o pokus o atentát. Plotnickij byl převezen do nemocnice, jeho život údajně není v ohrožení, ale musel se podrobit operaci. Dvaapadesátiletý politik v minulosti velel proruským povstalcům, před dvěma lety byl zvolen do čela samozvané Luhanské lidové republiky.
Igor Plotnickij.
Igor Plotnickij. | Foto: Reuters

Kyjev - Šéf luhanských povstalců Igor Plotnickij přežil pokus o atentát, ale by při něm podle východoukrajinských zdrojů těžce zraněn. Nálož vybuchla u jeho auta, jeden jeho tělesný strážce zahynul a další dva byli zraněni.

Plotnickij byl převezen do nemocnice v Luhansku na separatistickém východě Ukrajiny. Luhanské informační středisko oznámilo, že šlo o pokus o atentát.

Ruská agentura Interfax oznámila, že Plotnického život není v ohrožení, ale jeho zranění jsou vážná a musel být operován. Separatistické zdroje uvádějí, že po atentátu lékaři zraněnému operovali játra a slezinu, z nichž odstranili střepiny min. Hospitalizován je na jednotce intenzivní péče.

Generální prokuratura "lidové republiky" v Luhansku oznámila, že z atentátu je podezřelá ukrajinská diverzní skupina a čin se vyšetřuje jako terorismus. Kyjev ale jakoukoli účast popřel.

"Ukrajinská strana s atentátem nemá nic společného, bylo by to absolutně nelogické, protože to neřeší jediný problém," řekl na tiskové konferenci v Kyjevě prezidentský mluvčí Oleksandr Motuzjanyk.

Jde o boj mezi separatisty, tvrdí Kyjev

Podle Kyjeva je útok na šéfa luhanských separatistů projevem mocenského boje mezi separatistickými skupinami, který v minulosti nejednou vyústil v ozbrojené střety. Na povstaleckém území podle ukrajinských médií mezi sebou soupeří velitelé separatistů, militantní kozáci, ultraortodoxní pravoslavné milice a skupiny kriminálníků.

Povstalci po atentátu vydali prohlášení, že jejich věrnost loňským mírovým smlouvám z Minsku není útokem na Plotnického nijak oslabena. "Provokacím protivníka nepodlehneme, o obnovení přímé vojenské konfrontace z naší strany nemůže být řeči," praví se v prohlášení luhanské "armády".

Plotnickému, který je bývalým majorem sovětské armády, je 52 let a v minulosti velel skupině proruských rebelů. V roce 2014 byl zvolen do čela samozvané Luhanské lidové republiky.

Agentura AFP připomenula, že loni v prosinci byl při výbuchu svého automobilu zabit velitel kozáckých jednotek, které bojovaly po boku proruských separatistů na východě Ukrajiny, Pavel Drjomov. Povstalci tehdy z tohoto útoku obvinili ukrajinské ozbrojené síly. Podobným způsobem přišel loni v květnu o život i jiný známý velitel proruských povstalců ve východoukrajinské Luhanské oblasti Alexej Mozgovoj.

Východem Ukrajiny zmítá dva roky konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, jež podle Kyjeva podporuje Rusko. V bojích zemřelo podle OSN 9500 lidí a 1,5 milionu osob kvůli nim odešlo z domovů.

Po téměř jeden rok jsou oblasti na východě Ukrajiny, které kontrolují proruští separatisté, odříznuty od zbytku země. Cena, kterou za to zaplatila místní ekonomika, je obrovská. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy