Vozy NATO zas cílem útoku. 20 jich skončilo v plamenech

ČTK ČTK
6. 10. 2010 6:39
Pákistánské úřady zablokovaly minulý týden hlavní dodávkovou trasu pro síly v Afghánistánu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kvéta (Pákistán) - Ozbrojenci v Pákistánu dnes zaútočili na nákladní automobily přepravující dodávky vojákům NATO bojujícím v sousedním Afghánistánu a 20 vozidel zapálili. Oznámila to agentura Reuters, podle níž šlo o cisterny vezoucí palivo.

Jde o další ze série podobných útoků, z nichž poslední se odehrál minulý pátek, kdy ozbrojenci zapálili nejméně 27 cisternových kamionů s pohonnými hmotami pro síly NATO.

Pákistánské úřady, které rozzlobilo narušení pákistánského vzdušného prostoru vrtulníkem NATO z Afghánistánu, jehož útok zabil tři pákistánské vojáky, zablokovaly minulý týden hlavní dodávkovou trasu pro síly v Afghánistánu. Dnešní útok se odehrál na jiné zásobovací trase na jihu Pákistánu. Přes Pákistán do Afghánistánu proudí podstatná část dodávek pro koaliční síly.

Uzavření jedné ze zásobovacích tras spolu s průniky vrtulníků NATO na pákistánské území a pokračujícími útoky amerických bezpilotních letounů na severozápadní Pákistán přispívá k ochlazení americko-pákistánských vztahů. Další kostkou ledu je analýza Bílého domu, která dochází k závěru, že Pákistán není ochoten zakročit agresivněji proti ozbrojencům Al-Káidy a Talibanu v pákistánských kmenových oblastech.

Analýza, o níž v úterý informoval list The Wall Street Journal a dnes ji potvrdila agentura Reuters, viní pákistánskou vládu a armádu z neochoty pustit se do akce proti ozbrojencům v oblasti Severního Vazíristánu. Právě tato oblast je nejčastějším terčem útoků amerických bezpilotních letounů, jejichž cílem mají být ozbrojenci napojení na teroristickou síť Al-Káida.

Do paštunských oblastí na severozápadě Pákistánu uprchlo mnoho členů Al-Káidy a Talibanu poté, co Spojenými státy vedená invaze v Afghánistánu svrhla v roce 2001 vládu hnutí Taliban. Z pákistánských útočišť podle americké špionáže ozbrojenci organizují útoky v Afghánistánu i Pákistánu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy