Volby v Tanzánii - už 30 let žádná změna

rst, ČTK
15. 12. 2005 1:20
Dáresalám - V relativním klidu se včera v Tanzanii uskutečnily prezidentské, parlamentní a místní volby. Očekává se, že zvítězí vládní Revoluční strana Tanzanie(CCM) a že budoucí hlavou státu se stane kandidát této strany, dosavadní ministr zahraničí Jakaya Kikwete.
Očekává se, že zvítězí vládní Revoluční strana Tanzanie (CCM) a že budoucí hlavou státu se stane kandidát této strany, dosavadní ministr zahraničí Jakaya Kikwete (na snímku).
Očekává se, že zvítězí vládní Revoluční strana Tanzanie (CCM) a že budoucí hlavou státu se stane kandidát této strany, dosavadní ministr zahraničí Jakaya Kikwete (na snímku). | Foto: Reuters

Ojedinělé násilné protesty byly hlášeny z částečně autonomního Zanzibaru.

Jestliže se předpoklady naplní, stane se pětapadesátiletý Kikwete čtvrtým prezidentem Tanzanie od jejího získání nezávislosti na Británii v roce 1961.

Ve funkci nahradí dosavadního prezidenta Benjamina Mkapu, který si již odsloužil dvě volební období, jež povoluje tanzanská ústava.

Revoluční strana v čele už 30 let

O prezidentský post usiluje deset kandidátů. Reformovaná socialistická Revoluční strana Tanzanie stojí v čele země více než 30 let.

Doposud zaujímali reprezentanti opozičních stran v 295členném zákonodárném sboru pouhých 34 míst. Dnes se o 232 volených křesel (z celkových 324) v novém parlamentu ucházelo 18 různých politických uskupení.

Podle analytiků je pravděpodobné, že opozice v zákonodárném shromáždění mírně posílí svůj vliv vzhledem k nespokojenosti některých občanů s údajnou korupcí vládních úřadů, s rostoucí nezaměstnaností a s nekvalitními životními podmínkami většiny obyvatel.

Tanzanie je trvale stabilní země, patří však k nejchudším na světě, když zde odhadovaný průměrný roční plat představuje asi 330 dolarů.

Voliči stojí frontu ve městě Chalinze, 100 km od Dáresalámu.
Voliči stojí frontu ve městě Chalinze, 100 km od Dáresalámu. | Foto: Reuters

Hlasovací místnosti pro 16 milionů registrovaných voličů byly otevřeny ve středu od 7:00 do 16:00 místního času (5:00-14:00 SEČ), volební účast byla údajně vysoká.

První výsledky jsou očekávány dnes, konečné oficiální výsledky zítra, sdělil mluvčí národní volební komise Bartholomew Wandi.

Zanzibar volil dříve

Volby byly původně plánovány na 30. října, byly však odloženy kvůli úmrtí jednoho z předáků opozice. Zanzibar volil svého prezidenta a svůj parlament 31. října, vítězem se stal kandidát vládní CCM Amani Abeid Karume.

Foto: Aktuálně.cz

Dnes obyvatelé Zanzibaru vybírali prezidenta a poslance celé unie. Policie u dvou volebních místností na severu země střílela do vzduchu, aby rozehnala příznivce hlavního opozičního uskupení Jednotné občanské fronty (CUF), kteří se snažili bránit některým lidem volit. Jeden volební pozorovatel byl pobodán, jeho zranění prý ale nejsou vážná.

Zanzibar je tradiční baštou opozice a tamní obyvatelé si při volbách opakovaně stěžují na volební podvody.

 

Právě se děje

Další zprávy