Vlakové neštěst v Belgii: Jedna oběť, 33 otrávených

ČTK ČTK
5. 5. 2013 12:35
Vlaková souprava vykolejila brzy ráno v místě, kde se prováděly práce na trati
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel -  Počet lidí, kteří skončili v nemocnici po sobotní explozi a požáru nákladního vlaku s jedovatými chemikáliemi u belgického Gentu, se zvýšil ze 17 na nejméně 33. Nikdo z nich ale není v ohrožení života, jak tomu bylo ještě v sobotu u tří z hospitalizovaných kvůli možné otravě toxickými zplodinami. Stále platí, že při nehodě zemřel jeden člověk.

Kvůli požáru vlaku nařídila policie evakuaci zhruba 300 obyvatel žijících v okruhu asi půl kilometru od místa nehody.

Guvernér provincie Východní Flandry původně informoval o dvou mrtvých a 14 zraněných, AFP později údaj opravila. Příčinu úmrtí oběti nehody zatím úřady vyšetřují.

Vlaková souprava vykolejila kolem druhé hodiny ranní v místě, kde se prováděly práce na železniční trati. Mimo železnici se ocitlo šest ze 13 cisternových vagonů. Dva z nich se převrátily.

Tři cisterny s nebezpečnou látkou akrylonitril zachvátil požár, upřesnila společnost Infrabel, která spravuje belgické dráhy. Příčinou nehody mezi obcemi Schellebelle a Wetteren byla podle ní zřejmě vysoká rychlost, oficiálně však dosud vyšetřena nebyla. Vlak přijel z Nizozemska.

Hasiči se rozhodli ponechat cisterny vyhořet, protože použití vody by mohlo vyvolat toxické páry. Požár se podařilo zlikvidovat až během večerních hodin. Vlaková doprava na místní trati bude podle AFP ještě asi dva dny mimo provoz.

Akrylonitril je podle odborníků nebezpečný v případě kontaktu s pokožkou či zasažení očí. Přílišné vystavení této látce může způsobit smrt. Podle odborníků také má potenciální chronické účinky na zdraví, například rakovinotvorné.

 

Právě se děje

před 55 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy