Vítěz řeckých voleb neuspěl, o koalici se pokusí levice

Zahraničí Zahraničí
7. 5. 2012 23:12
Podle odborníků nejsou vyloučeny ani další volby
Foto: Reuters

Atény - První jednání o nové řecké vládní koalici zkrachovala. Antonis Samaras, předseda vítězné Nové demokracie (ND), v televizi NET oznámil, že se mu nepodařilo uzavřít dohodu.

Spolupráci s ním odmítly další čtyři politické strany v parlamentu v čele s šéfem Koalice radikální levice (SYRIZA). Ta skončila druhá s 52 poslanci.

Právě její šéf Alexis Tsipras bude od úterý vyjednávat o možné vládě. Jeho koaliční potenciál je ale ještě menší než v případě ND.

Hrozí tak, že se budou muset parlamentní strany domluvit na prozatímním kabinetu, který by dovedl zemi k dalším parlamentním volbám. Ty by se mohly konat v červnu. Pozorovatelé se obávají, že šance na pokračování dosavadní politiky úspor výměnou za pomoc zemí eurozóny tím ale ještě víc pohasnou.

Pravicová Nová demokracie (ND) v nedělních předčasných volbách sice zvítězila, ale získala jen 18,9 procenta hlasů a 108 poslanců. Její dosavadní koaliční partner, levicová strana PASOK, je až třetí se 13,2 procenta a 41 zákonodárci. Dosavadnímu vládnímu tandemu tak chybí dva poslanci k získání většiny v 300členném parlamentu.

Právě PASOK lze označit za největšího poraženého voleb. Od minulého hlasování v roce 2009, kdy měl podporu 43,9 procenta voličů, totiž ztratil podstatnou část příznivců a téměř tři čtvrtiny poslanců.

Kromě tří nejsilnějších subjektů se do parlamentu dostaly ještě další čtyři strany - konzervativní Nezávislí Řekové budou mít 33 poslanců, Komunistická strana Řecka (KKE) 26 zákonodárců a Demokratická levice 19. Obrovským překvapením je úspěch řeckých neonacistů ze strany Zlatý úsvit, která bude mít 21 poslanců.

 

Právě se děje

Další zprávy