Vinen, slyšel u soudu Olmert. Pomáhal spřízněným firmám

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 7. 2012 13:13
Soud ho zprostil dvou ze tří korupčních obvinění
O trestu pro Ehuda Olmerta rozhodne soud začátkem září.
O trestu pro Ehuda Olmerta rozhodne soud začátkem září. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský soud uznal vinu bývalého premiéra Ehuda Olmerta pouze v jednom ze tří bodů obžaloby, v dalších dvou jej zprostil viny.

Zda půjde na tři měsíce do vězení, se Olmert dozví 6. září. Jeho obhájce Eli Zohar už naznačil, že se proti rozsudku nehodlá odvolat.

Právní zemětřesení

Deník Haaretz píše o "drtivé porážce obžaloby", server Ynet o "právním zemětřesení", jelikož se očekával přísnější verdikt.

Olmert byl souzen ve třech korupčních kauzách. Osvobozen byl v případu přijímání úplatků od amerického podnikatele Morrise Talanského a podvodů při účtování zahraničních cest v kauze známé jako Rishon Tours.

Vinným byl shledán v případě podporování firem, které zaměstnávaly jeho přátele. Podílel se údajně na dosazení zhruba 260 členů pravicové strany Likud, jíž byl kdysi členem, do státního Centra investic pro malé a středně velké podniky.

Účetní kličky

V případě Rishon Tours šlo o 92 tisíc dolarů (dva miliony korun), o něž se Olmert údajně obohatil dvojím nebo i trojím vyúčtováním svých zahraničních cest. Peníze v letech 2002 až 2006 nárokoval u státních institucí i nevládních organizací.

Aféra Talansky byla přímou příčinou Olmertova odstoupení v roce 2008. Olmert údajně nepřiznal přijetí tisíců dolarů, které od tohoto příznivce dostával v obálkách. Při procesu se ale neprokázalo, že Omert peníze použil k soukromým účelům.

Všechny tyto činy se týkají doby, kdy Olmert zastával úřad starosty Jeruzaléma nebo později ministra průmyslu, tedy období mezi lety 1993 až 2006. Najevo vyšly až v době, kdy byl premiérem (2006-2009).

Kauza, v níž byl Olmert shledán vinným, se týká jeho působení v ministerské funkci. V ní šlo o zvýhodňování firem napojených na jeho někdejšího právnického kolegu Uriho Messera.

"Obviněný Messerovi věnoval velkou přízeň a postaral se o něj. Byl to konflikt zájmů," uvádí se v odůvodnění viny. Podle izraelských analytiků výrok soudu poškodí Olmertovu pověst a mohl by znamenat zákaz politické činnosti. Olmertovi bude 67 let a má rakovinu prostaty.

Žádné obálky, raduje se expremiér

Olmert po vynesení rozsudku řekl novinářům, že se jasně ukázalo, že nebyly žádné obálky a že ani nepodvedl žádnou organizaci. Mezi těmi, kterým měl podvodně účtovat výdaje z cest, byl i památník obětem holokaustu Jad vašem.

Spolu s Olmertem byla souzena i jeho blízká spolupracovnice Šula Zakenová. Tu porota shledala vinou ve dvou bodech obžaloby, a to v podvodu a zneužití důvěry. Zakenová v procesu odmítla vypovídat jako svědkyně, což podle mnohých ztížilo práci obžalobě.

Olmertovy problémy se spravedlností ale zdaleka nekončí. Je souzen i v rámci takzvané kauzy Holyland, která se týká výstavby stejnojmenného sídliště v Jeruzalémě.

Podle žalobců měl ještě jako starosta metropole přijmout od rodiny majitelů pozemku, na němž byl komplex postaven, úplatky v celkové výši 3,5 milionu šekelů.

 

Právě se děje

Další zprávy