Zemi těsně mine asteroid, bude blíž než satelity

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 2. 2013 12:15
Těleso 2012 DA14 velikostí odpovídá Tunguzskému meteoritu. Uvnitř video
Zemi těsně mine asteroid.
Zemi těsně mine asteroid. | Foto: NASA

Washington - Zemi čeká nejtěsnější zaznamenaný průlet cizího vesmírného tělesa v historii.

Asteroid 2012 DA14 se v pátek 15. února k naší planetě dostane tak blízko, že protne oběžnou dráhu navigačních a televizních satelitů.

Vesmírný balvan o průměru 45 až 50 metrů se k Zemi řítí rychlostí přes 28 tisíc kilometrů za hodinu. Kdyby se s ní střetl, mělo by to podobné následky jako dopad Tunguzského meteoritu v roce 1908.

Podle dnešních odhadů byla tehdejší srážka se Zemí srovnatelná s explozí 10 - 25 megatun TNT. Oblast dopadu v centrální Sibiři byla ale naštěstí neobydlená. Uvolněná energie na území o rozloze přibližně 2000 čtverečních kilometrů vyvrátila a přelámala kolem 60 milionů stromů. Samotný výbuch byl slyšitelný do vzdálenosti tisíce kilometrů.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku ale uklidňuje, že tentokrát nic podobného nehrozí. Těleso 2012 DA14 se prý ve 20:24 našeho času přiblíží na minimální vzdálenost okolo 27 700 kilometrů a pak se opět začne vzdalovat.

"Jeho dráha je velmi dobře spočítána, víme přesně, kam poletí," tvrdí CNN Don Yeomans, který je v NASA zodpovědný za sledování objektů poblíž Země.

Zemská přitažlivost asteroid sice zrychlí a zahne dráhu jeho letu, trajektorie ale srážku vylučuje. Těleso se nicméně dostane blíž než televizní a GPS satelity.

Předpokládaná dráha planetky. Oběžná dráha satelitů je vyznačena zeleně.
Předpokládaná dráha planetky. Oběžná dráha satelitů je vyznačena zeleně. | Foto: NASA

Vesmírná podívaná by měla být u nás pozorovatelná amatérskými dalekohledy, pro pouhé oko je však asteroid příliš malý.

Dívat se bude samozřejmě i NASA a další vesmírné agentury. Takto blízký průlet umožní zjistit více o složení planetky. V teoretické rovině se totiž uvažuje o možnosti prolétající asteroidy zachytit a navést na oběžnou dráhu Země. Pak by se na nich mohly začít těžit vzácné kovy a další suroviny.

S takovým záměrem už přišly firmy Planetary Resources and Deep Space Industries. Možnost získávání klíčových surovin z asteroidů by nepomohla jen na Zemi, umožnila by lidem cestovat i dál do vesmíru a budovat vzdálené kosmické základny. Některé asteroidy jsou například složeny z ledu, a byly by tak ideálním zdrojem pitné vody.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy