Video: Krvavá vzpoura v uprchlickém táboře na Papui

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 2. 2014 16:13
Jeden člověk zemřel, 77 dalších utrpělo zranění. Běženci tvrdí, že je napadli místní
Snímek z uprchlického tábora na ostrově Manus.
Snímek z uprchlického tábora na ostrově Manus. | Foto: Youtube

Lorengau - V australském přistěhovaleckém táboře na Papui-Nové Guineji vypukla vzpoura.

Nepokoje na ostrově Manus eskalují už několik dní a žadatelům o azyl se v neděli i v pondělí pozdě večer podařilo překonat oplocení komplexu.

Nejméně jeden člověk už zemřel, dalších 77 lidí utrpělo zranění. Stav třinácti z nich je podle australského minstra pro imigraci Scotta Morrisona kritický.

"Jeden člověk zemřel poté, co utrpěl vážné zranění hlavy," potvrdil Morrison na mimořádné tiskové konferenci, aniž by sdělil další podrobnosti. Dodal, že nejvážněji zranění byli převezeni do Austrálie.

Střelba za hranicemi komplexu

Nejvyhrocenější byla situace v pondělí okolo 23. hodiny místního času (14:00 SEČ), kdy běženci prorazili oplocení a asi 35 z nich se rozuteklo po okolí. Pořádek se podařilo obnovit asi po čtyřech hodinách, někteří migranti ale mohou být stále na útěku.

Uvnitř detenčního centra jsou za pořádek zodpovědní strážní bezpečnostní agentury, vně areálu pak místní policie.

Vzpoura v uprchlickém táboře na Papui
Vzpoura v uprchlickém táboře na Papui | Video: Aktuálně.cz

"To, co se stalo, je tragédie, ale zároveň nebezpečná situace, v níž se lidé rozhodli protestovat velmi násilným způsobem, opustili (detenční) centrum a vystavili se obrovskému riziku," pokračoval ministr.

V pondělí i v úterý se za hranicemi komplexu ozvala střelba a jeden z žadatelů o azyl utrpěl střelné poranění hýždě. Okolnosti incidentu se podle Morrisona vyšetřují, v tuto chvíli se ale prý nezdá pravděpodobné, že by strážci zákona mířili přímo na migranty.

Ostraha najatá australskou vládou střelnými zbraněmi vybavena není.

Místní vzali mačety

Podle deníku The Guardian někteří běženci i další svědci tvrdí, že s násilím nezačali, ale byli napadeni policií a místními obyvateli.

"Pokud je nám známo, tak nikdo z uprchlíků neopustil areál komplexu v úmyslu uprchnout z detenčního centra," řekl deníku Guardian Australia mluvčí iniciativy Uprchlická akční koalice Ian Rintoul.

Oplocení uprchlického tábora podle Rintoula prolomili obyvatelé ostrova, kteří se dopouštějí "brutálních a systematických útoků na žadatele o azyl".

Tuto informaci australskému listu potvrdil i nejmenovaný zdroj přímo z komplexu, podle něhož muži zákona a místní obyvatelé uprchlíky napadli mačetami a baseballovými pálkami. "Místní lidé nás napadají a házejí po nás kamení, nejsme tu v bezpečí," tvrdí.

Nezvladatelné chování

Australský ministr pro imigraci ale odmítá, že by policisté Papuy-Nové Guiney uvnitř centra zasahovali, a naznačuje, že si uprchlíci za zranění mohou sami. "Pokud se chováte nezvladatelně a dopouštíte se výtržností, musíte počítat s tím, že policie použije donucovací prostředky," nechal se slyšet.

Podle agentury AAP ministerský předseda Papuy-Nové Guiney Peter O´Neill vysílá delegaci, která situaci v táboře prověří přímo na místě. K prověření násilností na ostrově už vyzvala i organizace Amnesty International.

Server The Australian píše, že už policie vyčlenila stovku mužů, kteří se v případě nutnosti bezodkladně vydají na ostrov Manus. Spekulace o možné změně přísné imigrační politiky ministr pro přistěhovalectví Scott Morrison odmítá s tím, že je kabinet "absolutně odhodlaný" v nastaveném kurzu setrvat.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy