Video: Krvavá vzpoura v uprchlickém táboře na Papui

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 2. 2014 16:13
Jeden člověk zemřel, 77 dalších utrpělo zranění. Běženci tvrdí, že je napadli místní
Snímek z uprchlického tábora na ostrově Manus.
Snímek z uprchlického tábora na ostrově Manus. | Foto: Youtube

Lorengau - V australském přistěhovaleckém táboře na Papui-Nové Guineji vypukla vzpoura.

Nepokoje na ostrově Manus eskalují už několik dní a žadatelům o azyl se v neděli i v pondělí pozdě večer podařilo překonat oplocení komplexu.

Nejméně jeden člověk už zemřel, dalších 77 lidí utrpělo zranění. Stav třinácti z nich je podle australského minstra pro imigraci Scotta Morrisona kritický.

"Jeden člověk zemřel poté, co utrpěl vážné zranění hlavy," potvrdil Morrison na mimořádné tiskové konferenci, aniž by sdělil další podrobnosti. Dodal, že nejvážněji zranění byli převezeni do Austrálie.

Střelba za hranicemi komplexu

Nejvyhrocenější byla situace v pondělí okolo 23. hodiny místního času (14:00 SEČ), kdy běženci prorazili oplocení a asi 35 z nich se rozuteklo po okolí. Pořádek se podařilo obnovit asi po čtyřech hodinách, někteří migranti ale mohou být stále na útěku.

Uvnitř detenčního centra jsou za pořádek zodpovědní strážní bezpečnostní agentury, vně areálu pak místní policie.

Vzpoura v uprchlickém táboře na Papui
Vzpoura v uprchlickém táboře na Papui | Video: Aktuálně.cz

"To, co se stalo, je tragédie, ale zároveň nebezpečná situace, v níž se lidé rozhodli protestovat velmi násilným způsobem, opustili (detenční) centrum a vystavili se obrovskému riziku," pokračoval ministr.

V pondělí i v úterý se za hranicemi komplexu ozvala střelba a jeden z žadatelů o azyl utrpěl střelné poranění hýždě. Okolnosti incidentu se podle Morrisona vyšetřují, v tuto chvíli se ale prý nezdá pravděpodobné, že by strážci zákona mířili přímo na migranty.

Ostraha najatá australskou vládou střelnými zbraněmi vybavena není.

Místní vzali mačety

Podle deníku The Guardian někteří běženci i další svědci tvrdí, že s násilím nezačali, ale byli napadeni policií a místními obyvateli.

"Pokud je nám známo, tak nikdo z uprchlíků neopustil areál komplexu v úmyslu uprchnout z detenčního centra," řekl deníku Guardian Australia mluvčí iniciativy Uprchlická akční koalice Ian Rintoul.

Oplocení uprchlického tábora podle Rintoula prolomili obyvatelé ostrova, kteří se dopouštějí "brutálních a systematických útoků na žadatele o azyl".

Tuto informaci australskému listu potvrdil i nejmenovaný zdroj přímo z komplexu, podle něhož muži zákona a místní obyvatelé uprchlíky napadli mačetami a baseballovými pálkami. "Místní lidé nás napadají a házejí po nás kamení, nejsme tu v bezpečí," tvrdí.

Nezvladatelné chování

Australský ministr pro imigraci ale odmítá, že by policisté Papuy-Nové Guiney uvnitř centra zasahovali, a naznačuje, že si uprchlíci za zranění mohou sami. "Pokud se chováte nezvladatelně a dopouštíte se výtržností, musíte počítat s tím, že policie použije donucovací prostředky," nechal se slyšet.

Podle agentury AAP ministerský předseda Papuy-Nové Guiney Peter O´Neill vysílá delegaci, která situaci v táboře prověří přímo na místě. K prověření násilností na ostrově už vyzvala i organizace Amnesty International.

Server The Australian píše, že už policie vyčlenila stovku mužů, kteří se v případě nutnosti bezodkladně vydají na ostrov Manus. Spekulace o možné změně přísné imigrační politiky ministr pro přistěhovalectví Scott Morrison odmítá s tím, že je kabinet "absolutně odhodlaný" v nastaveném kurzu setrvat.

 

Právě se děje

Další zprávy