Video jako důkaz: Ročně se ztratí kilometr ledovce

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 12. 2011 11:11
Chilští vědci pořídili 1445 časosběrných snímků ledovce a poskládali je do videa
Jeden z celkem 1445 pořízených snímků.
Jeden z celkem 1445 pořízených snímků. | Foto: YouTube/AP

Santiago de Chile - Chilští vědci přinesli další důkaz o tání ledovců. K  jednomu z nich - ledovci Jorge Montt v Patagonii - nainstalovali fotoaparáty a v období od února 2010 do letošního ledna pořídili celkem 1445 snímků, fotili tedy čtyři obrázky denně.

Rychlost, s jakou ledovec taje, vědce šokoval. Přední výběžek ledovce Jorge Montt za rok ustoupil o kilometr.

"Bylo víceméně jasné, že tenhle ledovec patří k těm, které ubývají nejrychleji. Ale nečekali jsme, že za rok práce s fotoaparáty ustoupí o další kilometr. To pro nás bylo překvapení," řekl agentuře AP glaciolog Andrés Rivera.

Za nečekaně rychlým táním je podle výzkumníka ze střediska vědeckých studií v chilském Valdiviu vícero příčin.

Svou roli podle něj sehrává globální oteplování, ale i to, že částečně leží ve vodách hlubokého fjordu. 

Veřejnost se může o výsledcích projektu chilského vědeckého týmu přesvědčit na vlastní oči - glaciologové totiž snímky poskládali do videa, které umístili na YouTube.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Přímou úměru mezi globálními klimatickými změnami a rychlostí úbytku ledovců v Patagonii ale Andrés Rivera nevidí.

"Patagonie zažila klimatické změny v mnohem mírnější míře, než jaké pozorujeme ve zbytku světa," dodal Rivera. "Přesto téměř všechny ledovce v této oblasti ztratily část rozlohy a Jorge Montt je jedním z těch, které ustoupily nejvíce."

Vědci s odvoláním na mapu datovanou kolem roku 1898 odhadují, že tento ledovec za poslední více než století ustoupil zhruba o 19,5 kilometru.

Ledovec Jorge Montt se nachází v regionu Aisén v Chile asi 1800 kilometrů jižně od chilského hlavního města. Leží na severu Jihopatagonského ledovcového pole a je součástí národního parku Bernardo O'Higgins National Park. Celková plocha ledovce měří kolem 510 čtverečních kilometrů.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy