Babiš navrhl do Evropské komise Jourovou. Mohla by získat zajímavější portfolio, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2019 20:43
Premiér Andrej Babiš v pondělí v Bruselu navrhl budoucí šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové, aby Věra Jourová pokračovala jako eurokomisařka i v dalším období. Díky svým zkušenostem by česká politička mohla získat zajímavější portfolio než dosud a věnovat se například obchodu, vnitřnímu trhu či digitální ekonomice, řekl Babiš českým novinářům po jednání v Bruselu. Se sněmovním evropským výborem plánuje Babiš nominaci Jourové projednat až v poslední možné datum, tedy 26. srpna.
Premiér Andrej Babiš navrhne na post eurokomisařky Věru Jourovou.
Premiér Andrej Babiš navrhne na post eurokomisařky Věru Jourovou. | Foto: ČTK

"Argumenty hovoří ve prospěch paní Jourové. Byla úspěšná komisařka, měla těžké portfolio, ne všichni premiéři ji měli rádi," prohlásil po setkání s von der Leyenovou Babiš. Jourová měla v končícím pětiletém období na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost příležitostí mužů a žen a mimo jiné kritizovala Maďarsko či Polsko v souvislosti s vládou práva.

Budoucí šéfka EK se podle Babiše ke jménu Jourové oficiálně nevyjádřila, je třeba počkat, kam zařadí českou kandidátku na svém seznamu postů v nové komisi. Klíčové bude pro Jourovou, jejíž kandidaturu musí ještě oficiálně schválit česká vláda, slyšení v europarlamentu po letních prázdninách. Jméno druhého uchazeče, o kterém se mluvilo dříve, podle českého premiéra von der Leyenová nepožadovala.

Podle znalců bruselských poměrů však kvůli předběžným auditním zprávám hovořícím o Babišově střetu zájmů nepřipadá pro českého zástupce v EK v úvahu citlivější ekonomický resort, který by jakkoli souvisel s rozpočtem či dotacemi. Babiš dnes tyto informace označil za nepodložené spekulace a nesmysly. "Já jsem takové hlasy nezaznamenal, jsou to drby," uvedl Babiš ještě před odletem do Bruselu.

Babiš pro přidělení ekonomické náplně české zástupkyni v EK argumentoval mimo jiné exportním zaměřením české ekonomiky, která ale naráží na různé bariéry na vnitřním trhu EU. Česko se podle něj může pochlubit i silným vědeckým zázemím, a to pokud jde o digitalizaci ekonomiky. Spojence v tomto snažení vidí ve visegrádské čtyřce, ale i mezi dalšími, nejmenovanými premiéry.

Jsem připravena pokračovat, říká Jourová

Jourová za nominaci českému premiérovi poděkovala. "Jsem připravena pokračovat ve své práci a být silným hlasem České republiky a našeho regionu. Evropa se připravuje na nový začátek a máme velkou příležitost pomoci vyřešit skutečné problémy lidí," uvedla s tím, že po zkušenostech v oblasti spravedlnosti je připravena chopit se příští práce.

"Chceme mimo jiné silný a spravedlivý vnitřní trh a pragmatický přístup k regulaci," zdůraznila s tím, že nyní čeká na oficiální nominaci a bude se připravovat na slyšení v českém a Evropském parlamentu.

Babiš s von der Leyenovou jednal rovněž o novém víceletém rozpočtu EU, migraci, brexitu, zahraniční politice či klimatických závazcích. Dal také najevo, že se Česku nelíbí pokles částky určené na kohezní fondy; v rámci příštího dlouhodobého rozpočtu EU pro roky 2021 až 2027 by bohatnoucí ČR měla podle Babiše dostat o 100 miliard korun méně než dosud.

"Myslím, že je to významné pro nás, že nová předsedkyně Evropské komise plní to, co slíbila, tedy nejdřív navštívila Francii, byla ve Varšavě, teď jsem měl tu čest s ní jednat osobně," řekl premiér s důrazem na to, že při jednáních nové šéfky EK s představiteli členských států přišel na řadu již jako třetí. "Bylo to velice příjemné i pro mne, velice milá paní, zná náš region," dodal. Jednání mezi čtyřma očima podle Babiše trvalo asi hodinu a čtvrt.

Babiš chce s výborem jednat v poslední možné datum, Benešík nesouhlasí

Předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) by byl raději, kdyby se projednání české nominace do Evropské komise uskutečnilo dřív než v pondělí 26. srpna, což je poslední možný termín. Schůze výboru by se měla podle jeho mínění uskutečnit spíše v předchozím týdnu, aby byl na slyšení dostatek času.

Babiš požádal koncem minulého týdne Benešíka o svolání výboru na 26. srpna, kdy bude nominaci schvalovat vláda, nebo na termín "krátce před tímto datem". Týž den musí Česko poslat nominaci do Bruselu. Výbor se musí sejít k věci ještě před jednáním kabinetu.

Benešík v pondělí řekl, že svolání schůze na poslední možný den mu nepřijde praktické ani důstojné. "Hrálo by se se třemi institucemi v jeden den," uvedl. Obává se toho, aby se z projednání nominace kvůli nedostatku času nestala formalita.

Video: Horší jídlo pro východní Evropu? Zlepšuje se to, i tak chci ale zavést sankce, říká eurokomisařka Jourová

Byla by čest pokračovat jako eurokomisařka, na předsednictví bychom měli šetřit, věci se dají dělat levněji, ale na vysoké úrovni, říká Věra Jourová | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy