Velitel bosenských Muslimů je ve vazbě. Pašoval zbraně

Zdeněk Mihalco
6. 10. 2008 11:15
Naser Orič je podezřelý z vydírání. Policie u něj našla zbraně
Naser Orič čelil obviněním v Haagu, nyní je ve vazbě v Bosně
Naser Orič čelil obviněním v Haagu, nyní je ve vazbě v Bosně | Foto: Reuters

Sarajevo - Bývalý velitel bosenských Muslimů Naser Orič, kterého před třemi měsíci osvobodil haagský tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii, zůstane nejméně měsíc ve vazbě. Bosenská policie jej v pátek zatkla při zátahu proti organizovanému zločinu.

O setrvání Oriče ve vazbě rozhodl o víkendu sarajevský soud.

Policie při prohlídce Oričova bytu nalezla zbraně - několik samopalů i velké množství munice. Bývalý vůdce bosenských Muslimů má být kromě nelegálního ozbrojování obviněn také z vydírání. Skupina se měla rovněž podílet na obchodu s drogami.

Kromě Oriče zůstane ve vazbě i jeho bývalá manželka Zahida - také u ní policie našla střelné zbraně. Ve vazbě zůstala ještě jedna další osoba podezřelá z napojení na kriminální gang.

Policie zatkla Oriče v pátek v restauraci v sarajevské čtvrti Ilidži.

Orič byl velitelem muslimských jednotek v enklávě Srebrenica. Původně byl Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v nizozemském Haagu odsouzen za vraždění a mučení Srbů během války v devadesátých letech.

Po odvolání byl však osvobozen. Soud Oriče zprostil viny s tím, že pro jeho údajný podíl na zabíjení a etnických čistkách neexistuje dostatek důkazů.

Rozsudek vyvolal vlnu nevole mezi Srby.


 

 

Právě se děje

Další zprávy