Velikonoční cesta Německem se může změnit v noční můru

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
5. 4. 2012 14:50
Dopravní komplikace očekávejte také v Rakousku a na Slovensku
Střední Evropě hrozí dopravní kolaps.
Střední Evropě hrozí dopravní kolaps. | Foto: www.net.hr

Praha - Řidiči, kteří se v následujících dnech chystají na cestu autem po okolních zemích, by se na silnicích měli obrnit trpělivostí. Na silnicích totiž musí počítat s nezvykle silným provozem.

V Německu a na Slovensku je volno i v pátek, a tak pohyb aut zesílí mnohde už ve čtvrtek odpoledne. Německý a rakouský autoklub zároveň varují, že ceny benzínu před Velikonocemi zřejmě pokoří nové rekordy.

Podle německého autoklubu ADAC čekají dopravu v Německu před velikonočními svátky nejhorší zácpy dosavadní sezony.

Vyjma Hamburku na severu země mají totiž prázdniny všechny spolkové země, a na silnice tak vyrazí doslova celé Německo.

Největší komplikace hrozí od čtvrtečního odpoledne do pátečního večera, a to tradičně v okolí velkých měst, na dálnicích na jihu a na spojnicích s letovisky u Severního a Baltského moře. V sobotu má nápor motoristů slábnout a jako nejlepší den pro velikonoční cestování přes Německo doporučuje ADAC neděli.

Lepší to nebude ani jinde

O mnoho lépe na tom zřejmě nebudou ani ti, kteří zamíří do Rakouska. Tamní autoklub ÖAMTC předpovídá nejhustší provoz v pátek a v sobotu, a to v okolí Vídně, na komunikacích do alpských lyžařských středisek a na tranzitních tazích směrem na jih.

Na Slovensku lze stejně jako v Německu dopravní komplikace čekat už ve čtvrtek odpoledne, kdy začne prodloužený čtyřdenní víkend. Mnoho lidí pracujících v Bratislavě a okolí vyrazí ke svým rodinám do ostatních regionů země nebo na hory. To se patrně projeví v zesílení provozu od Žiliny po Ružomberok na severu Slovenska, kde chybí dálnice.

Tuto trasu často využívají i čeští turisté při jízdě do Tater. Kolony v opačném směru pak hrozí v pondělí, kdy se motoristé budou vracet domů. Zpomalit by se mohl i průjezd slovenskou metropolí, kterou prochází dálnice ve směru do Česka, Maďarska i Rakouska.

V Polsku o Velikonocích nenakoupíte

Řidiči mířící do Polska se musejí tradičně připravit na to, že na mnoha silnicích jsou kvůli opravám nebo špatnému stavu vozovky omezení rychlosti, nebo že řidiči často nedodržují dopravní předpisy.

Kamiony nesmějí jezdit v sobotu večer, v neděli a v pondělí po celý den. Lidé, kteří by se do Polska chtěli vypravit na nákupy, by to měli udělat v pátek nebo v sobotu.

V neděli a v pondělí budou všechny větší obchody zavřené. V sobotu také zavírají dříve než obvykle.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy