Vědci vyrobili novou látku na neviditelný plášť

Reuters,bh
12. 8. 2008 8:55
Metamateriál ohýbá světlo kolem trojrozměrných objektů

Berkeley - Neviditelný plášť funguje zatím jen v pohádkách, a obyčejný smrtelník se tak služby, kterou kus kouzelné látky prokázal Rumburakovi nebo třeba Harry Potterovi, hned tak nedočká.

Přesto vědci ohlásili další krok na cestě k látce, která by byla schopná zamaskovat předměty tak dokonale, že by splynuly s okolím.

Objev nového materiálu představily hned dva týmy z Kalifornské univerzity a svou „kouzelnou" látku popsaly v časopise Nature a Science.

"Kouzelný plášť" z metamateriálu 

V obou případech jde o tzv. metamateriál, tedy látku, jejíž elektromagnetické vlastnosti se v přírodě nevyskytují. Jeden z týmů přitom využil střídání stříbrného nanovlákna a dielektrických kovových vrstev, které nakonec ještě provrtal.

„Říkáme tomu rybářská síť," řekl Jason Valentine agentuře Reuters.

Látka, kterou v Berkeley vyrobili, má záporný index lomu, může tedy ohýbat světlo kolem trojrozměrných objektů a vyvolat tak efekt jejich zmizení.

Předpokladem „neviditelnosti" je, že vlákna či spíše destičky povrchu „kouzelného pláště" jsou menší než vlnová délka záření, s nímž reagují.

Hůl do vody vnořená

„Když pozorujete rybu ve vodě, zdá se být o něco dál, než je ve skutečnosti. Podobně i hůl shora ponořená do vody se jakoby láme," vysvětlil přírodní zákonitosti Valentine.

Zmizí v budoucnu celé vojenské objekty našim očím?
Zmizí v budoucnu celé vojenské objekty našim očím? | Foto: repro Aktuálně.cz

Kdyby se ale voda chovala jako jejich metamateriál, vše by bylo jinak. „Je to šílené, ale zdálo by se, že je ryba nad vodní hladinou," popsal fyzik.

Do výroby neviditelného pláště má ovšem látka daleko - mimo jiné i proto, že neumí zpracovávat paprsky klasické viditelné části spektra, tedy světla.

Oba týmy z Berkeley jsou financované americkou vládou. „Neviditelné" materiály by mohly mít velké uplatnění například ve vojenské technice - pomocí „pláště" by bylo možné skrýt zbraně nebo celé vojenské objekty.

Čtěte v souvislostech: Vědci vyzkoušeli neviditelnost. Funguje

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy