Vědci vyrobili novou látku na neviditelný plášť

Reuters,bh
12. 8. 2008 8:55
Metamateriál ohýbá světlo kolem trojrozměrných objektů

Berkeley - Neviditelný plášť funguje zatím jen v pohádkách, a obyčejný smrtelník se tak služby, kterou kus kouzelné látky prokázal Rumburakovi nebo třeba Harry Potterovi, hned tak nedočká.

Přesto vědci ohlásili další krok na cestě k látce, která by byla schopná zamaskovat předměty tak dokonale, že by splynuly s okolím.

Objev nového materiálu představily hned dva týmy z Kalifornské univerzity a svou „kouzelnou" látku popsaly v časopise Nature a Science.

"Kouzelný plášť" z metamateriálu 

V obou případech jde o tzv. metamateriál, tedy látku, jejíž elektromagnetické vlastnosti se v přírodě nevyskytují. Jeden z týmů přitom využil střídání stříbrného nanovlákna a dielektrických kovových vrstev, které nakonec ještě provrtal.

„Říkáme tomu rybářská síť," řekl Jason Valentine agentuře Reuters.

Látka, kterou v Berkeley vyrobili, má záporný index lomu, může tedy ohýbat světlo kolem trojrozměrných objektů a vyvolat tak efekt jejich zmizení.

Předpokladem „neviditelnosti" je, že vlákna či spíše destičky povrchu „kouzelného pláště" jsou menší než vlnová délka záření, s nímž reagují.

Hůl do vody vnořená

„Když pozorujete rybu ve vodě, zdá se být o něco dál, než je ve skutečnosti. Podobně i hůl shora ponořená do vody se jakoby láme," vysvětlil přírodní zákonitosti Valentine.

Zmizí v budoucnu celé vojenské objekty našim očím?
Zmizí v budoucnu celé vojenské objekty našim očím? | Foto: repro Aktuálně.cz

Kdyby se ale voda chovala jako jejich metamateriál, vše by bylo jinak. „Je to šílené, ale zdálo by se, že je ryba nad vodní hladinou," popsal fyzik.

Do výroby neviditelného pláště má ovšem látka daleko - mimo jiné i proto, že neumí zpracovávat paprsky klasické viditelné části spektra, tedy světla.

Oba týmy z Berkeley jsou financované americkou vládou. „Neviditelné" materiály by mohly mít velké uplatnění například ve vojenské technice - pomocí „pláště" by bylo možné skrýt zbraně nebo celé vojenské objekty.

Čtěte v souvislostech: Vědci vyzkoušeli neviditelnost. Funguje

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy