Vědci umějí vyčíst z vlasů, kde a kdy člověk byl

man, Reuters
27. 2. 2008 12:45
Objev by mohl pomoci kriminalistům i antropologům
Francouzská tensitka Mary Pierceová na domácím turnaji v Paříži.
Francouzská tensitka Mary Pierceová na domácím turnaji v Paříži. | Foto: Reuters

Chicago - Vlasy mohou na člověka prozradit, kde a kdy pobýval. Alespoň přibližně.

Tým vědců z univerzity v Utahu dokázal, že do vlasů se "promítá" voda, kterou lidé pijí. Jak?

Poměr izotopů vodíku a kyslíku ve vodě se v různých místech velmi liší. A právě z tohoto poměru se dá na vlasech poznat, jakou vodu člověk pil a lze tak přibližně odhalit místa, kde se pohyboval.

Vzorky z kadeřnictví

Studie vyšla v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Její autoři sjezdili křížem krážem Spojené státy. V pětašedesáti městech odebírali vzorky vody a také zbytky vlasů v kadeřnictví.

Dlouhotrvající analýzou pak dospěli ke svým závěrům. Vypitá voda podle nich zanechá na vlasech "izotopový záznam."

"Můžeme z vlasů určit například, zda člověk v určitou dobu byl v Texasu nebo Utahu," uvedl jeden z autorů studie Thure Cerling.

Určit to podle něj lze i u lidí, kteří pijí kupovanou vodu či jiné nápoje z lahví a plechovek. "I tito lidé si každý den dělají kávu, čaj nebo vaří třeba těstoviny," dodává.

Kriminalisté mají zájem

To může pomoci hlavně kriminalistům jednak při usvědčování pachatelů, ale také při určování totožnosti neidentifikovaných obětí.

Policie v Salt Lake City už vědce dokonce o spolupráci požádala. Marně totiž pátrá po totožnosti ženy zavražděné v roce 2000.

Novou metodou by mohli zjistit, kde se v USA dříve pohybovala a zaměřit své pátrání tam.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy