Vědci umějí vyčíst z vlasů, kde a kdy člověk byl

man, Reuters
27. 2. 2008 12:45
Objev by mohl pomoci kriminalistům i antropologům
Francouzská tensitka Mary Pierceová na domácím turnaji v Paříži.
Francouzská tensitka Mary Pierceová na domácím turnaji v Paříži. | Foto: Reuters

Chicago - Vlasy mohou na člověka prozradit, kde a kdy pobýval. Alespoň přibližně.

Tým vědců z univerzity v Utahu dokázal, že do vlasů se "promítá" voda, kterou lidé pijí. Jak?

Poměr izotopů vodíku a kyslíku ve vodě se v různých místech velmi liší. A právě z tohoto poměru se dá na vlasech poznat, jakou vodu člověk pil a lze tak přibližně odhalit místa, kde se pohyboval.

Vzorky z kadeřnictví

Studie vyšla v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Její autoři sjezdili křížem krážem Spojené státy. V pětašedesáti městech odebírali vzorky vody a také zbytky vlasů v kadeřnictví.

Dlouhotrvající analýzou pak dospěli ke svým závěrům. Vypitá voda podle nich zanechá na vlasech "izotopový záznam."

"Můžeme z vlasů určit například, zda člověk v určitou dobu byl v Texasu nebo Utahu," uvedl jeden z autorů studie Thure Cerling.

Určit to podle něj lze i u lidí, kteří pijí kupovanou vodu či jiné nápoje z lahví a plechovek. "I tito lidé si každý den dělají kávu, čaj nebo vaří třeba těstoviny," dodává.

Kriminalisté mají zájem

To může pomoci hlavně kriminalistům jednak při usvědčování pachatelů, ale také při určování totožnosti neidentifikovaných obětí.

Policie v Salt Lake City už vědce dokonce o spolupráci požádala. Marně totiž pátrá po totožnosti ženy zavražděné v roce 2000.

Novou metodou by mohli zjistit, kde se v USA dříve pohybovala a zaměřit své pátrání tam.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy