Vědci objevili nejstarší les v Asii. Chtějí díky němu objasnit záhadné snížení teplot

Jana Václavíková Jana Václavíková
12. 8. 2019 20:20
Při těžbě jílu na západě Číny se pod nánosy zeminy objevily podivné fosilie. Nyní vědci zjistili, že patří pradávnému lesu, který pochází až z období prvohor. Jde dokonce o nejstarší les v celé Asii. Vědci by díky němu mohli lépe pochopit evoluci stromů i radikální snížení emisí oxidu uhličitého, ke kterému došlo před mnoha miliony let.
Tak vypadá současný les v Číně - ilustrační foto.
Tak vypadá současný les v Číně - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Kdykoliv se stroje na těžbu zastaví nebo dělníkům skončí pracovní doba, čínští paleobotanici Wang Te-ming a Min Čchin okamžitě začnou studovat nově vykopané stěny povrchového dolu. Detailně je zkoumají - hledají nejrůznější zkameněliny či fosilie.

Přesně tímto způsobem v roce 2016 objevili několik fosilií stonků stromů. A jak minulý týden napsali ve studii zveřejněné odborným časopisem Current Biology, stonky patřily rozsáhlému lesu z období devonu, tedy prvohor. Jsou staré zhruba 365 milionů let.

Nejstarší les na světě se přitom nachází v americkém státě New York a je o "pouhých" dvacet milionů let starší.

Stromy během prvohor vypadaly jinak než ty současné. Patřily mezi rostliny zvané plavuně. Měly jeden tenký stonek nebo kmen, který se v dospělosti na vrcholu rozdělil na více částí a vytvořil svěšenou korunu, podobně jako mají v současné době palmy. Na každé "větvi" pak byla šiška s výtrusy. Odlišně vypadaly i jejich kořeny.

Plavuně v oblasti, kterou dvojice čínských vědců zkoumala, navíc rostly v pobřežních bažinách, jimž se nevyhýbaly časté záplavy. Pod nánosy bahna s nízkým podílem kyslíku tak rostliny uhnily, mineralizovaly nebo zuhelnatěly.

Les je pro vědce významný právě díky rozdílům mezi současnými a tehdejšími stromy. Z nalezených fosilií se dá vyvodit, že pocházejí z plavuní, které nebyly vyšší než tři metry. Podle Patricie Genselové z americké Univerzity v Severní Karolíně, která se věnuje rostlinám v období devonu, měřily jen kolem dvou metrů. "Možná to byl les, který byl vysoký jen jako my," uvedla pro magazín National Geographic

Během prvohor stromy procházely obrovskými změnami, protože se snažily přizpůsobit se novým podmínkám. Proměna zahrnovala právě růst do výšky, zvětšování plochy listů kvůli efektivnější fotosyntéze nebo vývoj kořenů, které postupně dokázaly lépe nasávat vodu.

Vědci také doufají, že fosilie ze západu Číny jim pomohou nejen lépe pochopit evoluci stromů během prvohor, ale osvětlí i fakt, proč před 360 miliony let došlo k rapidnímu snížení množství oxidu uhličitého v ovzduší. To pak vedlo k výraznému ochlazení.

Za snížení teplot podle jejich odhadů mohly právě stromy a proces fotosyntézy, při kterém plavuně přijmou oxid uhličitý a ten pak v nich může i zůstat - dokud stromy nejsou spáleny nebo není spálené uhlí, jež z nich vzniklo.

"Ukazuje se, že rané lesy mohly ukrývat velké množství oxidu uhličitého prostřednictvím fotosyntézy, a tím pádem měly větší vliv na snížení oxidu uhličitého v ovzduší během prvohor, než se původně předpokládalo," cituje čínské vědce americký týdeník Newsweek.

Video: Francouzští vědci objevili dinosauří kost

Francouzští vědci objevili gigantickou dinosauří kost | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 13 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy