Vědci našli stovky divokých slonů na pustém ostrově

rst, Reuters
29. 5. 2007 16:05
Ekologové objevili na východě Súdánu "Jurský park"
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Juba - Mezinárodní odborníci na životní prostředí objevili stádo několika stovek divokých slonů na opuštěném ostrově v bažinaté odlesněné oblasti východního Súdánu.

Nějakým zázračným způsobem tato skupina obřích zvířat unikla masovému, nekontrolovanému vybíjení, které se během posledních dvaceti let v této těžce zkoušené oblasti ještě zintenzivnilo.

"Vylétli jsme z mraků a spatřili je. Bylo to jako v Jurském parku," uvedl Tom Catterson z Američany hrazeného ekologického programu, který v této nestabilní zemi působí.

Místo nálezu: přísně tajné

Ekologové nechtějí prozradit, o který z mnoha desítek ostrovů v této oblasti se jedná, aby zabránili nájezdu lovců-turistů anebo pytláků. Občanská válka v Dárfúru totiž znamená katastrofu nejen pro lidi, ale také pro zvířata.

Foto: Aktuálně.cz

Ta byla masově vyvražďována kvůli nedostatku jídla a také pro peníze za slonovinu. Válka sice oficiálně skončila už v roce 2005, ale boje stále pokračují, humanitární krize trvá a zvířata trpí stále stejně a to i přesto, že v zemi platí zákaz lovu.

Ekologové nyní objevená zvířata zkoumají a hledají místa, kde by mohly být vytvořeny rezervace uchráněné od nájezdů rebelů.

Je možné, že takovýchto oblastí s neobjevenými stády divokých slonů je na pustém východě země více. Mohou být ukryty jak na ostrovech, tak v síti stovek kanálů, říček a jezer podél řeky Nil.

"Tohle místo není zrovna ideální pro život slonů, ale mají tady klid. Nejsou zde lidé a tedy nikdo, kdo by je chtěl postřílet. To je jako bychom si mohli vybrat, zda chceme žít uprostřed hejna komárů nebo krokodýlů," uvedl Catterson.

Těžařské společnosti a příroda

I když Súdán oficiálně zakázal vývoz slonoviny, je stále velmi jednoduché nakoupit ji na proslaveném tržišti Omdurman v hlavním městě Chártúmu.

V přímořské části Súdánu lze také kromě slonů spatřit vzácné druhy ryb, ptáků, obojživelníků a plazů.

Dvě těžební společnosti dostaly povolení, aby v těchto neprobádaných oblastech začaly těžit ropu. Jenže mezinárodní ekologické organizacce se bojí, že těžba může vážně poškodit ekosystém těchto bažin.

"Země tady je velmi rovinatá. Pokud tedy přerušíte přirozené zavodňovací cesty, může to mít vážný vliv na celou oblast," uvedl Catterson.

 

Právě se děje

Další zprávy