Vědci jsou na stopě genomu zmrzlého muže Ötziho

Monika Horáková
4. 8. 2010 7:31
Z genomu by mohli určit, jakými nemocemi zmrzlý muž trpěl

Bolzano/Tübingen/Heidelberg - O muži přezdívaném Ötzi, který byl objeven v roce 1991 v tajícím ledovci v Jižním Tyrolsku, vědí vědci stále více. 

Nejen to, že žil před 5 000 lety a zemřel násilnou smrtí ve 45-50 letech, ale také například to, že jeho přímá rodová linie již vymřela.

Nyní se přidal další objev. Italsko-německému týmu složenému z vědců z Bolzana, Tübingenu a Heidelbergu se podařilo získat z kousku pánevní kosti Ötziho jeho genom.

"Do půl roku budeme díky tomu schopni určit, kterými chorobami Ötzi trpěl," uvedl pro média Carsten Pusch z univerzity v Tübingenu, který mimo jiné zkoumá také genom další prominentní mumie - egyptského vládce Tutanchamona.

"Jaké rozdíly jsou mezi genetickou výbavou dnešní a tehdejší populace, jaké závěry lze vyvodit z nemocí zkoumaného těla pro dnešní dědičné choroby či jiná onemocnění jako je cukrovka nebo rakovina - na tyto otázky máme nyní možnost najít odpovědi," uvedla za vědecký tým Laura Defranceschi z výzkumného centra v Bolzanu.

Již nyní však vědci podle německých médií vědí, že muž neměl žádný zubní kaz, jeho páteř a klouby však nesou známky opotřebení. Poslední, co Ötzi pozřel, byla podle jejich verze voda a mech.

Ledovou mumii nalezli v září 1991 němečtí turisté v Jižním Tyrolsku v nadmořské výšce 3 200 metrů. Přezdívku Ötzi získala mumie podle údolí Ötztal, v jehož blízkosti muž zahynul.

Detailní fotografie mumie je možné nalézt na stránkách bolzanského institutu pro výzkum mumií.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy