Varování pro Janukovyče: Čas je drahý, stáhněte policii

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 1. 2014 7:25
Janukovyč údajně přistoupil na to, že přestanou platit sporné zákony, i na amnestii
Protesty v Kyjevě.
Protesty v Kyjevě. | Foto: Ivo Dokoupil

Washington - Americký viceprezident Joe Biden v telefonickém rozhovoru varoval ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče před vyhlášením výjimečného stavu či přijetím jiných tvrdých bezpečnostních opatření. Jen by podle něj zhoršila situaci a "zavřela prostor pro pokojné řešení politické krize".

Biden zdůraznil, že nelze déle ztrácet čas, a vybídl Janukovyče, aby stáhl pořádkové policejní jednotky a spolupracoval s opozicí na přijetí okamžitých opatření, která by snížila napětí mezi demonstranty a vládou.

Vybídl jej také k odvolání "protidemokratických zákonů" během úterní mimořádné schůze parlamentu.

Janukovyč během pondělní čtyřhodinové schůzky s opozičními předáky údajně přistoupil na to, že přestanou platit sporné zákony prosazené vládní většinou v půli ledna, jakož i na amnestii pro zatčené demonstranty. Nicméně opoziční předák Arsenij Jaceňuk odmítl nabídku na funkci premiéra.

Prohlášení z pondělí se také nijak nezmiňovalo o výjimečném stavu, jehož vyhlášením hrozili ministři z vlády podléhající Janukovyčovi.

Výzvu k neústupnosti mezitím adresovala demonstrantům a jejich politickým vůdcům ze své charkovské internace vězněná expremiérka Julije Tymošenková. Podle předsedkyně strany Vlast nesmí opozice přistoupit na žádný z Janukovyčových návrhů.

"Vyzývám lídry opozice, aby kategoricky odmítli ponižující podmínky navrhované státní mocí," uvedla Tymošenková v prohlášení. Východiskem z nynější krize je podle expremiérky jedině uspokojení "všech požadavků lidu".

Situace na Ukrajině zůstává napjatá. Evropský tisk varuje, že zemi hrozí rozpad "velkým třeskem".

Vláda pošle do ulic Kyjeva a dalších měst šestinásobně víc příslušníků obávaných pořádkových jednotek Berkut a ostatních bezpečnostních složek. Nově by mělo být proti demonstrantům nasazeno na 30 tisíc mužů. 

S odvoláním na nejmenovaný, ale dobře informovaný zdroj o tom v pondělí informoval server zn.ua, který spekuluje, zda nejde o přípravný krok před vyhlášením výjimečného stavu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy