Varování pro Janukovyče: Čas je drahý, stáhněte policii

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 1. 2014 7:25
Janukovyč údajně přistoupil na to, že přestanou platit sporné zákony, i na amnestii
Protesty v Kyjevě.
Protesty v Kyjevě. | Foto: Ivo Dokoupil

Washington - Americký viceprezident Joe Biden v telefonickém rozhovoru varoval ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče před vyhlášením výjimečného stavu či přijetím jiných tvrdých bezpečnostních opatření. Jen by podle něj zhoršila situaci a "zavřela prostor pro pokojné řešení politické krize".

Biden zdůraznil, že nelze déle ztrácet čas, a vybídl Janukovyče, aby stáhl pořádkové policejní jednotky a spolupracoval s opozicí na přijetí okamžitých opatření, která by snížila napětí mezi demonstranty a vládou.

Vybídl jej také k odvolání "protidemokratických zákonů" během úterní mimořádné schůze parlamentu.

Janukovyč během pondělní čtyřhodinové schůzky s opozičními předáky údajně přistoupil na to, že přestanou platit sporné zákony prosazené vládní většinou v půli ledna, jakož i na amnestii pro zatčené demonstranty. Nicméně opoziční předák Arsenij Jaceňuk odmítl nabídku na funkci premiéra.

Prohlášení z pondělí se také nijak nezmiňovalo o výjimečném stavu, jehož vyhlášením hrozili ministři z vlády podléhající Janukovyčovi.

Výzvu k neústupnosti mezitím adresovala demonstrantům a jejich politickým vůdcům ze své charkovské internace vězněná expremiérka Julije Tymošenková. Podle předsedkyně strany Vlast nesmí opozice přistoupit na žádný z Janukovyčových návrhů.

"Vyzývám lídry opozice, aby kategoricky odmítli ponižující podmínky navrhované státní mocí," uvedla Tymošenková v prohlášení. Východiskem z nynější krize je podle expremiérky jedině uspokojení "všech požadavků lidu".

Situace na Ukrajině zůstává napjatá. Evropský tisk varuje, že zemi hrozí rozpad "velkým třeskem".

Vláda pošle do ulic Kyjeva a dalších měst šestinásobně víc příslušníků obávaných pořádkových jednotek Berkut a ostatních bezpečnostních složek. Nově by mělo být proti demonstrantům nasazeno na 30 tisíc mužů. 

S odvoláním na nejmenovaný, ale dobře informovaný zdroj o tom v pondělí informoval server zn.ua, který spekuluje, zda nejde o přípravný krok před vyhlášením výjimečného stavu.

 

Právě se děje

Další zprávy