Vánoce na Madagaskaru: Úřady zabavují dětské pistolky

rak
7. 12. 2007 21:54
Do rukou jim nepatří, argumentuje vláda
Foto: Reuters

Antanarivo - Zatímco v Evropě budou plastikové modely pistolí a samopalů častým dárkem pod stromeček, na Madagaskaru se jich letos děti nedočkají. Tamní vláda totiž jejich prodej před Vánocemi zakázala.

Zákon pamatuje také na vojenské uniformy a doplňky. "Jde o nevhodné dárky," řekl médiím šéf vojenské policie Richard Ravalomanana. Právě on má na starosti konfiskaci všech těchto předmětů.

Madagaskar: Vánoce beze zbraní i bez hraček.
Madagaskar: Vánoce beze zbraní i bez hraček. | Foto: Reuters

Vyslýcháno už 300 lidí

Ravalomananovi lidé provedli sérii zátahů. Zabavili při nich přes 700 hraček.

Předvoláno bylo na 300 lidí, z toho šedesátka obchodníků. Všichni teď čekají na soud.

"I když jsou z umělé hmoty, obyvatelé Madagaskaru mají z pušek a pistolí strach," vysvětlil Ravalomanana.

Ostrovní stát při východním pobřeží Afriky už podobné opatření schválil jednou, v roce 1960. Zákon zakázal používání uniforem a vybavení, připomínající armádní majatek.

Při zatím poslední čtyřdenní akci konfiskovala vojenská policie v hlavním městě také khaki oblečení.

Ravalomanana slíbil, že jeho podřížení budou i nadále postupovat obezřetně. "Dětem nebude odepřeno, aby si směli na vojáky hrát," dodal pro agenturu AFP.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy