reklama
 
 

Válka zabíjí. I falšující novináře

8. 8. 2006 8:30
Londýn - Proslulá agentura Reuters stáhla ze svého servisu 920 snímků, které pro ni z války nafotil libanonský reportér. Byly záměrně upravované.

Agentura se k tomuto zásadnímu a neobvyklému kroku rozhodla poté, co při kontrole zjistila, že její libanonský spolupracovník zfalšoval dvě fotografie.

Na problém s fotografiemi ji přitom jako první upozornili bloggeři provozující stránky, které se zaměřují na mediální manipulaci ve zpravodajství o probíhajícím konfliktu mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh.

Fotoeditor agentury Tom Szlukovenyi označil přijaté opatření za preventivní, zdůraznil však, že Reuters ztratil důvěru v celou práci Adnana Hadždže. "Neexistuje vážnější porušení standardů Reuters ze strany našich fotografů, než je záměrná manipulace s pořízeným snímkem," uvedl v oficiálním stanovisku Szlukovenyi.

Agentura se za incident omluvila a zároveň oznámila, že ještě dál zpřísňuje editorskou kontrolu fotografií určených k publikaci. Poslední slovo nyní bude mít vždy službu konající šéfeditor v centrále fotooddělení Reuters.

Tím, že byly snímky vyřazeny z databáze, není možné jejich nové zakoupení k další publikaci.

Reuters s Adnanem Hadždžem ukončil spolupráci v neděli. Agentura přišla na to, že snímky pořízené po izraelském leteckém útoku na předměstí Bejrútu, byly upravené pomocí Photoshopu tak, aby na nich byl vidět mohutnější a tmavší kouř.

Zahájené vyšetřování ukázalo, že ze strany fotografa nešlo o první falzifikaci. Podobným způsobem Hadždž upravil i svůj snímek z 2. srpna, když na něm úmyslně zvýšil počet světelných raket vypuštěných  izraelským bombardérem z jedné na tři.

Adnan Hadždž pracoval pro agenturu Reuters jako fotoreportér na volné noze od roku 1993 do roku 2003. Znovu s ní začal spolupracovat opět v dubnu 2005. Většinou fotografoval sportovní události, mnohé z nich mimo Libanon.

Hadždž během včerejška nezvedal telefony a nemohl tak na vznesená obvinění reagovat.

autor: Reuters, pat | 8. 8. 2006 8:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama