Válka dle Kremlu: Medveděv chválí film o boji v Gruzii

ČTK ČTK
28. 2. 2012 21:20
Ruská armáda zachraňovala lidi, děti a starce, ukazuje státem sponzorovaný snímek
Ruská vojska odjíždějí z Gruzie
Ruská vojska odjíždějí z Gruzie | Foto: Reuters

Moskva - Na plátna ruských kin míří další film o pětidenní válce s Gruzií v srpnu 2008. Prezidentu Dmitriji Medveděvovi se snímek líbí, filmovým kritikům již méně.

Na produkci podobných vlasteneckých trháků vzniká v Moskvě celé filmové studio. Zadání od státního sponzora je jasné: napodobit v Rusku to, co Pentagon a Hollywood dokázaly v USA.

Američané jsou "chlapíci", protože "cílevědomě" točí filmy, pozdvihující válečnického ducha a vlastenectví, nejprve pochválil zaoceánskou konkurenci ruský prezident, podle kterého i Rusko potřebuje filmová díla opěvující vlastní armádu, vždyť "se není za co stydět".

A pak si už spolu s válečnými veterány v dokončovaném studiu Glavkino nechal promítnout snímek "Srpen. Osmého", odkazující už svým názvem na začátek konfliktu o separatistickou gruzínskou provincii Jižní Osetii.

Zachránci z ruské armády

Úkol se podle Medveděva povedl; při projekci pocit hrdosti na ruskou armádu vskutku okoušel, a to tím spíše, že válčení na plátně odpovídá "historické pravdě"; čili Rusko vůbec nenapadlo bezbranný stát, jak pomlouvají cizí jazyky, ale ruská armáda "zachraňovala lidi, děti a starce před agresorem".

Gruzíni naopak soptí. Podle portálu gruzia on-line "propagandistický film", na který ruská státní pokladna utratila v přepočtu 300 milionů korun, překrucuje podle vůle Kremlu pravdu o "ruském vpádu" a "okupaci".

Předmět sporu jde tak trochu stranou. Slovy kritičky listu Kommersant se režisér Džanik Fajzijev, který si ve vlastním snímku zahrál zápornou virtuální postavu, ocitl v nezáviděníhodné pozici, protože mnozí celé dílko předem zavrhnou jako "agitku", ospravedlňující ruskou politiku.

Hlavním hrdinou se jeví sedmiletý hošík, ponořený do světa počítačových her (které prý film hollywoodského střihu vůbec v mnohém připomíná), z něhož jej osetský otec z jednotky ruských mírotvůrců odveze k dědečkovi a babičce, čili zakrátko přímo doprostřed války. 

Je to na Oscara, soudí plukovník

Moskevská matka má sice zlou předtuchu, ale prázdnin hodlá využít k vyřešení osobního vztahu s investičním bankéřem, který ji zve na romantický výlet.

Brzy se však ukáže, že svůdník je sobecký idiot, a tak hlavní hrdinka místo brouzdání po plážích přistává na kavkazském bojišti, kde ji už čeká ruský osvoboditel, pod jehož maskovací uniformou a drsnou slupkou se skrývá vřelé srdce.

Válečník má po ruce i tank, který se při pátrání po ztraceném klukovi náramně hodí. Až tak, že po závěrečné přestřelce hrdinka jen spustí hlavu, chráněnou přilbou, a vzdychne: "Chlapci, kolik vám platí za takovou práci?" Ti se samozřejmě zdrží odpovědi.

Uzbecký režisér se podle recenzentky sice vynasnažil gruzínské agresory raději neukazovat, ale i tak nelze uniknout dojmu, že gruzínští vojáci asi vůbec nejraději střílejí do žen, staříků a dětí. A to se americký scenárista prý hodně snažil protigruzínský patos přitlumit...

I tak však vše může vyjít vniveč, přinejmenším mimo ruské biografy. Ázerbájdžánská kina snímek stáhla z programu ještě před premiérou, aby se nezkomplikovaly vztahy mezi Baku a Tbilisi.

Snad příště. První vlaštovka ze studia Glavkino, vybudovaného na ploše 33 tisíc metrů čtverečních nákladem více než 5,5 miliardy korun, se ruským vojákům líbila. Podle generála Alexandra Koplačenka je film o válčení na Kavkazu docela dobrá alternativa k nekonečným mexickým seriálům či reality-show. "Je to na Oscara!" usoudil plukovník Igor Kaspražickij.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy