V USA zatkli Saúda, připravoval prý chemický útok

ČTK ČTK
24. 2. 2011 22:45
FBI má za to, že Chálid Alí Aldavsárí chtěl vyrobit chemickou bombu
Chálid Alí Aldavsárí na snímku, který byl pořízen na policejní služebně. Muž měl v USA připravovat bombový útok.
Chálid Alí Aldavsárí na snímku, který byl pořízen na policejní služebně. Muž měl v USA připravovat bombový útok. | Foto: Reuters

Washington - Americké úřady zadržely dvacetiletého muže ze Saúdské Arábie a obvinily ho, že chtěl vyrobit chemickou bombu velkého účinku. Bomba měla být namířena proti vodním nebo jaderným elektrárnám a ohrozit s ní případně i bývalého prezidenta George Bushe mladšího.

Ve čtvrtek o tom informovalo americké ministerstvo spravedlnosti s tím, že podezřelý - Chálid Alí Aldavsárí - přicestoval do USA v roce 2008 na studentské vízum.

Agenti FBI ho zatkli ve středu v Texasu a obvinili ho ze získávání chemikálií a dalších součástek nezbytných k výrobě "improvizovaného výbušného zařízení" za účelem "použít zbraň hromadně ničivého účinku", uvedla agentura Reuters.

Prozradily ho e-maily?!

Podle FBI si Aldavsárí sám poslal e-mail s nadpisem "Dobré cíle", v němž měl dva seznamy vodních a atomových elektráren v USA.

V dalším e-mailu s názvem "Dům tyrana" si poznamenal adresu domu bývalého prezidenta Bushe v texaském Dallasu.

Aldavsárí se také zaměřoval na jistý noční klub. Zkoušel tam umístit batoh, v němž výbušninu simulovaly panenky, citovala z prohlášení ministerstva spravedlnosti agentura AFP.

Aldavsárí, který pochází z Rijádu, se zapsal na Texaskou technickou univerzitu ke studiu chemie. Později přešel na South Plains College, kde studoval obchod. Studia a kapesné mu platila jistá saúdskoarabská firma.

"Poté, co jsem zvládnul angličtinu, naučil jsem se vyrábět výbušniny a nepřetržitě plánoval, jak zasáhnout nevěřící Američany. Nastal čas džihádu (svaté války)," zapsal si student do deníku.

Začal shromažďovat ve velkém suroviny pro výrobu výbušnin, jedna z chemických společností, kde objednával, ale jeho nákup v souladu s bezpečnostními předpisy nahlásila 1. února FBI. Během týdne vypátrali federální agenti jeho další nákupy, odhalili jeho extremistické e-maily, krycí e-mailové adresy a přečetli jeho deník, oznámilo ministerstvo spravedlnosti. Našli i jeho soukromý byt, který si najal nedaleko svého oficiálního bydliště na koleji.

Nebyl nápadný

Aldavsárí má být poprvé předveden před soudce v pátek. Zatím není známo, zda si již najal advokáta. Na Aldavsárího mobily se dnes nebylo možné dovolat, uvedla agentura AP.

Celý případ je však podle AP již nyní významný tím, že dokumentuje, jak radikalizovaní cizinci mohou klidně žít uprostřed Spojených států, aniž by vzbudili pozornost sousedů, spolužáků, učitelů nebo kohokoli jiného. Dokumentuje ale také, jak rychle dokážou americké orgány právní ochrany jednat, když dostanou dobrý tip.

Prezident Barack Obama byl o spiknutí a zadržení pachatele ihned informován. "Zatčení znovu zdůrazňuje nezbytnost zachovat bdělost vůči terorismu jak doma, tak v zahraničí," uvedl mluvčí Bílého domu Nick Shapiro.

Mluvčí exprezidenta Bushe David Sherzer odmítl hrozbu útoku na jeho dům v Dallasu komentovat. "O věci jsme informováni. S žádostmi o komentáře se ale obraťte na orgány právní ochrany," řekl podle AP.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy