V USA dramaticky přibylo důchodců - kuřáků marihuany

Roman Gazdík
28. 2. 2010 17:04
Do důchodu přichází generace "drogových" šedesátých let
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Množství Američanů starších padesáti let užívajících marihuanu vzrostlo v letech 2002 až 2008 o třetinu, mezi 55 a 59 lety to bylo dokonce o trojnásobek.

Nejedná se přitom o žádnou záhadu. K důchodovému věku se totiž pomalu propracovávají členové generace takzvaných "baby boomers" narozených po druhé světové válce a dospívajících v období drogové a sexuální revoluce šedesátých let a první poloviny sedmdesátých let.

Mezi lety 2002 a 2008 tak stoupl počet Američanů hlásících se k pravidelnému kouření konopí z 1,9% na 2,9%. Mezi 55 a 59 lety to bylo z 1,6% na 5,1%.

A odborníci očekávají, že v dalších letech tato čísla ještě porostou. Ze 300 milionů Američanů tvoří generace "baby boomerů" narozených v letech 1946 až 1964 čtvrtinu. Je jich odhadem 78 milionů.

Podle agentury AP nebylo užívání marihuany pro tyto generace stigmatem, jako tomu bylo u dříve narozených, a někteří ji kouřili po celý život, zatímco jiní se k tomuto zvyku vrátili až v pokročilejším věku.

Kromě požitku z kouření jim to také údajně přináší uklidnění, lepší spánek a plnější pocit života.

"Děti už vyrostly, jsou venku ze školy, máte dost času a je to upřímně ten, čas, kdy si marihuanu opravdu vychutnáte," řekl AP šestašedesátiletý Keith Stroup. "Jídlo chutná lépe, hudba zní lépe, sex je větší zábava," dodává zakladatel organizace NORML propagující legalizaci marihuany.

Její konzumaci nyní v různé míře umožňuje 14 států USA. Důvodem jsou tišící účinky při bolestivých onemocněních i prokázaný léčebný efekt u nemocí, například u glaukomu (zelený zákal).

Baby boomeři nejsou mezi seniorními Američany sami. Učinily totiž marihuaně dobrou reklamu i mezi těmi nejstaršími.

Osmaosmdesátiletá Florence Siegelová chodí přes den o holi a večery tráví nad sklenkou vína, kopií New York Times, Bachem a dýmkou nacpanou zelenou drogou.

Foto: Policie ČR

"Přicházejí o hodně legrace a o hodně úlevy," říká s tím, že jí prášky na spaní nepomohly k usnutí nikdy tak, jako trocha konopí. Marihuanu poprvé zkusila, až když jí bylo hodně přes padesát. "Nikdy jsem se však nenaučila balit džointa," prozrazuje. "Je to hrozná otrava. Mnohem jednodušší je nacpat si dýmku."

Užívání marihuany staršími však není podle lékařů zcela bez problémů. Zvyšuje se riziko pádu a poranění a její kouření také podporuje vznik srdečních chorob.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy