V Teheránu dál teče krev. Policie rozhání davy plynem

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
28. 12. 2009 14:50
Při protivládních protestech zemřelo až patnáct lidí
Účastník protestů v Teheránu ukazuje zdvižená "V" na znamení vítězství
Účastník protestů v Teheránu ukazuje zdvižená "V" na znamení vítězství | Foto: Reuters

Teherán - Třetí den střetů opozice s policií v íránském hlavním městě si vyžádal mrtvé mezi demonstranty. Provládní média přiznala zatím osm obětí, hovoří se ale až o patnácti mrtvých.

Nepokoje podle všeho pokračovaly i v pondělí, policie podle zdrojů z protivládních kruhů rozháněla demonstranty slzným plynem.

Protesty provázelo i zatýkání blízkých spolupracovníků opozičního vůdce a prezidentského kandidáta z letošních voleb Mir Hosejna Musávího.

Policie během nedělních nepokojů začala střílet do davu a zabila při tom několik lidí. Mezi mrtvými je také Musávího synovec, dvacetiletý Ali Musáví.

Očekává se, že by se jeho pohřeb mohl stát rozbuškou k dalším protestům proti vládě prezidenta Ahmadínežáda.

Tvrdý zásah íránských bezpečnostních složek už jednoznačně odsoudily Spojené státy a Francie.

Dřívější informaci opozice o počtu mrtvých potvrdila večer i policie, když nejprve přiznala pět mrtvých. V neděli ráno už íránská státní televize hovořila o tom, že zabitých demonstrantů je osm. Neoficiálně se hovoří dokonce o patnácti zabitých.

Úřady však odmítly, že by policie střílela do lidí. Uvedly, že vyšetřuje "podezřelá úmrtí".

Foto: Aktuálně.cz
Bloger Igor Blaževič publikuje videa a zápisky z Íránu: Masové nepokoje si během víkendu vyžádaly minimálně 8 mrtvých

"Smrt diktátorovi"

Íránská státní televize informovala, že při nepokojích v metropoli Teheránu bylo zatčeno na tři sta demonstrantů.

Opoziční demonstranti, kteří odnášeli tělo jednoho ze zabitých z místa neštěstí, provolávali heslo "Smrt diktátorovi". Analytici očekávají, že zprávy o zabitých demonstrantech mohou vést k dalším, ještě silnějším protestům.

Policie informace o mrtvých nejdřív popřela, na záběrech z mobilních telefonů, které odvysílala televize CNN, však byla vidět bezvládná zkrvavená těla odnášená z ulice.

Potlačení demonstrancí ostře kritizoval Bílý dům, který v prohlášení uvedl, že USA jsou na straně protestujících.

Nad centrem města se vznášel celou neděli černý dým. Podle informací, které zveřejnila opozice na internetu, policie celou oblast uzavřela, což vedlo k zintenzivnění srážek. Nad městem kroužily policejní vrtulníky.

Kolik se v centru města sešlo demonstrantů, není zřejmé. Různé zdroje hovoří o až desítkách tisíc účastníků. Policie se snaží udržet v izolaci různé skupiny protestujících. Kvůli ztížení komunikace bylo přerušeno telefonní spojení.

Zahraničním médiím íránský režim neumožnil, aby události v ulicích sledovala. Sama opozice oznámila, že v ulicích jsou davy lidí a jejich počet dál narůstá. Informovala také o tom, že protesty se rozšířily i do dalších měst včetně například Isfahánu v centrální části země či posvátného šíitského města Kóm.

Demonstranti v centru Teheránu dávají na hlavu policisty zelený šátek. Zelená byla symbolem opozičního prezidentského kandidáta Musávího. Podle zpráv z místa někteří členové bezpečnostních složek neuposlechli rozkazy velitelů a odmítli střílet do protestujících.
Demonstranti v centru Teheránu dávají na hlavu policisty zelený šátek. Zelená byla symbolem opozičního prezidentského kandidáta Musávího. Podle zpráv z místa někteří členové bezpečnostních složek neuposlechli rozkazy velitelů a odmítli střílet do protestujících. | Foto: Reuters

Přívrženci opozice využili k protivládním demonstracím oslav svátků šiítských muslimů Ašúra. Režim dopředu varoval, že protesty potlačí.

Už v sobotu večer ozbrojenci vzali útokem mešitu, ve které měl projev bývalý prezident a stoupenec reformistů Muhammad Chátamí. Příslušníci prorežimních milic, známí jako basídžové, zaútočili na shromáždění obušky, řetězy a pepřovým sprejem.

Blízko teheránské hlavní třídy policie aktivisty násilím rozdělila do několika skupin a pokusila se zabránit jejich opětovnému sjednocení.

"Dobře vyzbrojené bezpečnostní složky zasahují proti opozičním aktivistům na mnoha místech v centru Teheránu. Do skupinek lidí, kteří provolávají protivládní hesla, policie pouští slzný plyn," cituje agentura Reuters íránský opoziční web.

Nové nepokoje v Íránu začaly v pondělí na pohřbu hlavního disidenta a kritika režimu ajatolláha Hosejna Alího Montazerího. Desítky tisíc lidí na pohřbu provolávaly protivládní hesla.

Opozice neuznává volbu Mahmúda Ahmadínežáda 12. června prezidentem. Podle ní byl výsledek hlasování zmanipulován a dodatečně upraven v Ahmadínežádův prospěch.

 

Právě se děje

před 17 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy