V Teheránu dál teče krev. Policie rozhání davy plynem

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
28. 12. 2009 14:50
Při protivládních protestech zemřelo až patnáct lidí
Účastník protestů v Teheránu ukazuje zdvižená "V" na znamení vítězství
Účastník protestů v Teheránu ukazuje zdvižená "V" na znamení vítězství | Foto: Reuters

Teherán - Třetí den střetů opozice s policií v íránském hlavním městě si vyžádal mrtvé mezi demonstranty. Provládní média přiznala zatím osm obětí, hovoří se ale až o patnácti mrtvých.

Nepokoje podle všeho pokračovaly i v pondělí, policie podle zdrojů z protivládních kruhů rozháněla demonstranty slzným plynem.

Protesty provázelo i zatýkání blízkých spolupracovníků opozičního vůdce a prezidentského kandidáta z letošních voleb Mir Hosejna Musávího.

Policie během nedělních nepokojů začala střílet do davu a zabila při tom několik lidí. Mezi mrtvými je také Musávího synovec, dvacetiletý Ali Musáví.

Očekává se, že by se jeho pohřeb mohl stát rozbuškou k dalším protestům proti vládě prezidenta Ahmadínežáda.

Tvrdý zásah íránských bezpečnostních složek už jednoznačně odsoudily Spojené státy a Francie.

Dřívější informaci opozice o počtu mrtvých potvrdila večer i policie, když nejprve přiznala pět mrtvých. V neděli ráno už íránská státní televize hovořila o tom, že zabitých demonstrantů je osm. Neoficiálně se hovoří dokonce o patnácti zabitých.

Úřady však odmítly, že by policie střílela do lidí. Uvedly, že vyšetřuje "podezřelá úmrtí".

Foto: Aktuálně.cz
Bloger Igor Blaževič publikuje videa a zápisky z Íránu: Masové nepokoje si během víkendu vyžádaly minimálně 8 mrtvých

"Smrt diktátorovi"

Íránská státní televize informovala, že při nepokojích v metropoli Teheránu bylo zatčeno na tři sta demonstrantů.

Opoziční demonstranti, kteří odnášeli tělo jednoho ze zabitých z místa neštěstí, provolávali heslo "Smrt diktátorovi". Analytici očekávají, že zprávy o zabitých demonstrantech mohou vést k dalším, ještě silnějším protestům.

Policie informace o mrtvých nejdřív popřela, na záběrech z mobilních telefonů, které odvysílala televize CNN, však byla vidět bezvládná zkrvavená těla odnášená z ulice.

Potlačení demonstrancí ostře kritizoval Bílý dům, který v prohlášení uvedl, že USA jsou na straně protestujících.

Nad centrem města se vznášel celou neděli černý dým. Podle informací, které zveřejnila opozice na internetu, policie celou oblast uzavřela, což vedlo k zintenzivnění srážek. Nad městem kroužily policejní vrtulníky.

Kolik se v centru města sešlo demonstrantů, není zřejmé. Různé zdroje hovoří o až desítkách tisíc účastníků. Policie se snaží udržet v izolaci různé skupiny protestujících. Kvůli ztížení komunikace bylo přerušeno telefonní spojení.

Zahraničním médiím íránský režim neumožnil, aby události v ulicích sledovala. Sama opozice oznámila, že v ulicích jsou davy lidí a jejich počet dál narůstá. Informovala také o tom, že protesty se rozšířily i do dalších měst včetně například Isfahánu v centrální části země či posvátného šíitského města Kóm.

Demonstranti v centru Teheránu dávají na hlavu policisty zelený šátek. Zelená byla symbolem opozičního prezidentského kandidáta Musávího. Podle zpráv z místa někteří členové bezpečnostních složek neuposlechli rozkazy velitelů a odmítli střílet do protestujících.
Demonstranti v centru Teheránu dávají na hlavu policisty zelený šátek. Zelená byla symbolem opozičního prezidentského kandidáta Musávího. Podle zpráv z místa někteří členové bezpečnostních složek neuposlechli rozkazy velitelů a odmítli střílet do protestujících. | Foto: Reuters

Přívrženci opozice využili k protivládním demonstracím oslav svátků šiítských muslimů Ašúra. Režim dopředu varoval, že protesty potlačí.

Už v sobotu večer ozbrojenci vzali útokem mešitu, ve které měl projev bývalý prezident a stoupenec reformistů Muhammad Chátamí. Příslušníci prorežimních milic, známí jako basídžové, zaútočili na shromáždění obušky, řetězy a pepřovým sprejem.

Blízko teheránské hlavní třídy policie aktivisty násilím rozdělila do několika skupin a pokusila se zabránit jejich opětovnému sjednocení.

"Dobře vyzbrojené bezpečnostní složky zasahují proti opozičním aktivistům na mnoha místech v centru Teheránu. Do skupinek lidí, kteří provolávají protivládní hesla, policie pouští slzný plyn," cituje agentura Reuters íránský opoziční web.

Nové nepokoje v Íránu začaly v pondělí na pohřbu hlavního disidenta a kritika režimu ajatolláha Hosejna Alího Montazerího. Desítky tisíc lidí na pohřbu provolávaly protivládní hesla.

Opozice neuznává volbu Mahmúda Ahmadínežáda 12. června prezidentem. Podle ní byl výsledek hlasování zmanipulován a dodatečně upraven v Ahmadínežádův prospěch.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy