reklama
 
 

V srbském hlavním městě Bělehradu protestovaly proti prezidentovi znovu tisíce lidí

29. 12. 2018 23:45
V centru srbské metropole Bělehrad se v sobotu večer konala další velká protivládní demonstrace tisíců lidí. Šlo o čtvrtou takovou sobotní akci po sobě. Její účastníci protestovali proti tamnímu prezidentovi Aleksandaru Vučičovi a jeho vládě, kterou považují za autokratickou. Vučič uvedl, že je připraven o požadavcích protestujících jednat.

Manifestanti prošli v poklidu centrem Bělehradu s transparenty, hvízdali na píšťalky a skandovali "Vučić - zloděj!". Prezident podle nich podřídil média přísné kontrole a vytlačil kritické hlasy z politické arény. "Jsem připraven se zabývat tím, co vyvolává nesouhlas lidí," reagoval Vučić v rozhovoru s provládně zaměřenou televizí Studio B TV.

Roznětkou protestů byl listopadový incident ve městě Kruševac, při němž byl brutálně napaden předák levicové opozice Borko Stefanović. Podle opozice byli útočníky příznivci Vučiče, což prezidentova vládní Srbská pokroková strana (SNS) odmítla.

Osmačtyřicetiletý Vučić, který byl dříve nacionalistou a později se z něj stal proevropský reformátor, se stal prezidentem loni v květnu poté, co dubnové volby vyhrál už v prvním kole s 55 procenty hlasů. K jeho vítězství přispěla i značná rozdrobenost opozice, která se nebyla schopna dohodnout na společném protikandidátovi.

Opozice volby označila za zmanipulované a organizovala po nich několik týdnů protesty. Kritizovala i to, že tehdejší premiér Vučić dostal v předvolební kampani velký prostor v hlavní veřejnoprávní televizi i v komerčních televizních stanicích.

autor: ČTK | 29. 12. 2018 23:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama