V srbském hlavním městě Bělehradu protestovaly proti prezidentovi znovu tisíce lidí

ČTK ČTK
29. 12. 2018 23:45
V centru srbské metropole Bělehrad se v sobotu večer konala další velká protivládní demonstrace tisíců lidí. Šlo o čtvrtou takovou sobotní akci po sobě. Její účastníci protestovali proti tamnímu prezidentovi Aleksandaru Vučičovi a jeho vládě, kterou považují za autokratickou. Vučič uvedl, že je připraven o požadavcích protestujících jednat.
Protesty v Bělehradu.
Protesty v Bělehradu. | Foto: Reuters

Manifestanti prošli v poklidu centrem Bělehradu s transparenty, hvízdali na píšťalky a skandovali "Vučić - zloděj!". Prezident podle nich podřídil média přísné kontrole a vytlačil kritické hlasy z politické arény. "Jsem připraven se zabývat tím, co vyvolává nesouhlas lidí," reagoval Vučić v rozhovoru s provládně zaměřenou televizí Studio B TV.

Aleksandar Vučič.
Aleksandar Vučič. | Foto: Reuters

Roznětkou protestů byl listopadový incident ve městě Kruševac, při němž byl brutálně napaden předák levicové opozice Borko Stefanović. Podle opozice byli útočníky příznivci Vučiče, což prezidentova vládní Srbská pokroková strana (SNS) odmítla.

Osmačtyřicetiletý Vučić, který byl dříve nacionalistou a později se z něj stal proevropský reformátor, se stal prezidentem loni v květnu poté, co dubnové volby vyhrál už v prvním kole s 55 procenty hlasů. K jeho vítězství přispěla i značná rozdrobenost opozice, která se nebyla schopna dohodnout na společném protikandidátovi.

Opozice volby označila za zmanipulované a organizovala po nich několik týdnů protesty. Kritizovala i to, že tehdejší premiér Vučić dostal v předvolební kampani velký prostor v hlavní veřejnoprávní televizi i v komerčních televizních stanicích.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Muž vyhrožoval útokem na nemocnici v Uherském Hradišti, policisté ho zadrželi

Osmapadesátiletý muž ve čtvrtek odpoledne telefonicky vyhrožoval, že by se v nemocnici v Uherském Hradišti mohlo stát to, co v úterý ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Policie ho zadržela a chce ho obvinit z šíření poplašné zprávy, navrhne také jeho vzetí do vazby. V případě odsouzení hrozí muži jeden rok až pět let vězení. Novinářům to řekl náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Bohdan Varyš.

V nemocnici v Ostravě v úterý dvaačtyřicetiletý muž zastřelil selidí, další člověk podlehl zranění později. Vrah asi tři hodiny po útoku v Děhylově na Opavsku spáchal sebevraždu.

Muž, který ve čtvrtek telefonicky vyhrožoval uherskohradišťské nemocnici, má podle policie devět záznamů v rejstříku trestů, jde o záznamy násilného i majetkového charakteru. Na lince 158 krátce po 15:00 anonymně uvedl, že má zdravotní potíže a nikdo ho nechce vyslyšet. Do nemocnice vzápětí po telefonátu vyjelo několik policejních hlídek, některé vstupy do areálu byly uzamčeny. Policie muže z Uherskohradišťska dopadla zhruba dvě hodiny po telefonátu v bytě ve Zlíně, v dechu měl 1,96 promile alkoholu. Policisté zjistili, že muž nevlastní žádnou legálně žádnou zbraň.

Další zprávy