V srbském hlavním městě Bělehradu protestovaly proti prezidentovi znovu tisíce lidí

ČTK ČTK
29. 12. 2018 23:45
V centru srbské metropole Bělehrad se v sobotu večer konala další velká protivládní demonstrace tisíců lidí. Šlo o čtvrtou takovou sobotní akci po sobě. Její účastníci protestovali proti tamnímu prezidentovi Aleksandaru Vučičovi a jeho vládě, kterou považují za autokratickou. Vučič uvedl, že je připraven o požadavcích protestujících jednat.
Protesty v Bělehradu.
Protesty v Bělehradu. | Foto: Reuters

Manifestanti prošli v poklidu centrem Bělehradu s transparenty, hvízdali na píšťalky a skandovali "Vučić - zloděj!". Prezident podle nich podřídil média přísné kontrole a vytlačil kritické hlasy z politické arény. "Jsem připraven se zabývat tím, co vyvolává nesouhlas lidí," reagoval Vučić v rozhovoru s provládně zaměřenou televizí Studio B TV.

Aleksandar Vučič.
Aleksandar Vučič. | Foto: Reuters

Roznětkou protestů byl listopadový incident ve městě Kruševac, při němž byl brutálně napaden předák levicové opozice Borko Stefanović. Podle opozice byli útočníky příznivci Vučiče, což prezidentova vládní Srbská pokroková strana (SNS) odmítla.

Osmačtyřicetiletý Vučić, který byl dříve nacionalistou a později se z něj stal proevropský reformátor, se stal prezidentem loni v květnu poté, co dubnové volby vyhrál už v prvním kole s 55 procenty hlasů. K jeho vítězství přispěla i značná rozdrobenost opozice, která se nebyla schopna dohodnout na společném protikandidátovi.

Opozice volby označila za zmanipulované a organizovala po nich několik týdnů protesty. Kritizovala i to, že tehdejší premiér Vučić dostal v předvolební kampani velký prostor v hlavní veřejnoprávní televizi i v komerčních televizních stanicích.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 29 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy