V Rusku zbili tři novinaře, u dvou mělo jít o náhodu

Monika Horáková
8. 11. 2010 12:27
Oleg Kašin byl těžce zraněn při sobotním napadení v Moskvě
Foto: Reuters

Moskva - Třicetiletý Oleg Kašin, novinář z listu Kommersant, je po sobotním útoku stále ve vážném zdravotním stavu. Podle šéfredaktora deníku útok pravděpodobně souvisel s jeho reportážemi a články. Kašin utrpěl četné zlomeniny včetně fraktury lebky. Podle agentury Reuters je novinář nyní v kómatu.

Nedaleko Moskvy byl navíc v pondělí napaden další žurnalista, který byl hospitalizován s rozbitou hlavou a otřesem mozku. Později se objevila také zpráva o třetím napadení novináře, ke kterému došlo ve městě Saratově. Tyto dva nejnovější případy však podle policie s novinářskou prací nesouvisí.  

V případě vážně zraněného Kašina policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi - podle jedné přepadení souviselo s Kašinovou investigativní novinářskou činností, podle druhé s občanskými postoji, které novinář publikoval v sociální síti Twitter.

Agentura Interfax v pondělí uvedla, že by napadení mohlo souviset s Kašinovými texty, v nichž popisoval ničení lesů kvůli stavbě dálnice.

Původně se zdálo, že i napadení druhého novináře ze tří by mohlo souviset s tématem kácení lesů. Anatolije Adamčuka srazili neznámí útočníci k zemi v obci Žukovskoje nedaleko Moskvy. Adamčuk je redaktorem místního listu Žukovskije vesti. Útočníci mu rozbili hlavu a způsobili otřes mozku.

Moskevský rozhlas uvedl, že Adamčuk psal články o boji místních ekologických aktivistů proti kácení příměstského lesa. Policie však následně uvedla, že novinář byl v okamžiku napadení opilý a útok s jeho prací nesouvisí.

Ruský Svaz novinářů vyzval v souvislosti s napadením Olega Kašina všechna média k demonstrační solidární akci. Na titulních stranách novin a webových médií by se podle jeho návrhu každého pátého dne v měsíci, tedy v den útoku na Kašina, mohla objevit věta "Zde by mohla být jména odsouzených vrahů a těch, kdo si jejich zločiny objednali".

Foto: Reuters

Věta by se v médiích objevovala až do doby, než je nahradí skutečná jména dopadených zločinců.

Agentura ČTK také informovala, že moskevští studenti žurnalistiky vyvěsili z oken unverzity transparent s nápisem Kdo zmlátil Kašina? Během dne však úřady přinutily vysokoškoláky transparent sejmout. Jeho vyvěšení je prý v rozporu se zákonem o ochraně architektonických památek.

Byť v Moskvě sílí hlasy, které požadují co nejrychlejší prošetření případu a potrestání viníků, je slyšet také hlasy z vládní strany Jednotné Rusko, které se ke vzniklé situaci staví skepticky.

Člen vedení mládežnické sekce Jednotného Ruska Kirill Ščitov uvedl, že zraněný Kašin se nyní stal "obětí", kterou bude moci opozice propagandisticky využít.  

 

Právě se děje

před 19 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy