reklama
 
 

V Rusku zbili tři novinaře, u dvou mělo jít o náhodu

8. 11. 2010 12:27
Oleg Kašin byl těžce zraněn při sobotním napadení v Moskvě

Moskva - Třicetiletý Oleg Kašin, novinář z listu Kommersant, je po sobotním útoku stále ve vážném zdravotním stavu. Podle šéfredaktora deníku útok pravděpodobně souvisel s jeho reportážemi a články. Kašin utrpěl četné zlomeniny včetně fraktury lebky. Podle agentury Reuters je novinář nyní v kómatu.

Nedaleko Moskvy byl navíc v pondělí napaden další žurnalista, který byl hospitalizován s rozbitou hlavou a otřesem mozku. Později se objevila také zpráva o třetím napadení novináře, ke kterému došlo ve městě Saratově. Tyto dva nejnovější případy však podle policie s novinářskou prací nesouvisí.  

V případě vážně zraněného Kašina policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi - podle jedné přepadení souviselo s Kašinovou investigativní novinářskou činností, podle druhé s občanskými postoji, které novinář publikoval v sociální síti Twitter.

Agentura Interfax v pondělí uvedla, že by napadení mohlo souviset s Kašinovými texty, v nichž popisoval ničení lesů kvůli stavbě dálnice.

Původně se zdálo, že i napadení druhého novináře ze tří by mohlo souviset s tématem kácení lesů. Anatolije Adamčuka srazili neznámí útočníci k zemi v obci Žukovskoje nedaleko Moskvy. Adamčuk je redaktorem místního listu Žukovskije vesti. Útočníci mu rozbili hlavu a způsobili otřes mozku.

Moskevský rozhlas uvedl, že Adamčuk psal články o boji místních ekologických aktivistů proti kácení příměstského lesa. Policie však následně uvedla, že novinář byl v okamžiku napadení opilý a útok s jeho prací nesouvisí.

Ruský Svaz novinářů vyzval v souvislosti s napadením Olega Kašina všechna média k demonstrační solidární akci. Na titulních stranách novin a webových médií by se podle jeho návrhu každého pátého dne v měsíci, tedy v den útoku na Kašina, mohla objevit věta "Zde by mohla být jména odsouzených vrahů a těch, kdo si jejich zločiny objednali".

Věta by se v médiích objevovala až do doby, než je nahradí skutečná jména dopadených zločinců.

Agentura ČTK také informovala, že moskevští studenti žurnalistiky vyvěsili z oken unverzity transparent s nápisem Kdo zmlátil Kašina? Během dne však úřady přinutily vysokoškoláky transparent sejmout. Jeho vyvěšení je prý v rozporu se zákonem o ochraně architektonických památek.

Byť v Moskvě sílí hlasy, které požadují co nejrychlejší prošetření případu a potrestání viníků, je slyšet také hlasy z vládní strany Jednotné Rusko, které se ke vzniklé situaci staví skepticky.

Člen vedení mládežnické sekce Jednotného Ruska Kirill Ščitov uvedl, že zraněný Kašin se nyní stal "obětí", kterou bude moci opozice propagandisticky využít.  

autor: Monika Horáková | 8. 11. 2010 12:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama