V Polsku spadlo vojenské letadlo s 20 lidmi na palubě

Redakce ZAH
24. 1. 2008 10:45
Při neštěstí zahynula celá posádka
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Varšava - Na severozápadě Polska se ve středu v podvečer zřítilo při přistávacím manévru vojenské letadlo. V jeho troskách zahynulo všech 20 osob, které byly na palubě.

Letadlo po pádu začalo hořet. Jednalo se o vojenský dopravní letoun španělské výroby typu CASA 295. Zřítil se podle záchranářů u letiště Miroslawiec z výšky asi 150 metrů necelý kilometr od ranveje.

V letounu, který mířil z hlavního polského města do Poznaně, byli paradoxně účastníci konference o bezpečnosti létání. Letadlo se čtyřčlennou posádkou je rozváželo po vojenských základnách.

Podle mluvčího polského ministerstva obrany Cezary Siemiona byli na palubě někteří vysoce postavení důstojníci polského vojenského letectva.

"Zahynuli ti nejlepší z našich vojenských složek," řekl šéf generálního štábu Bogdan Kilch. Na místo tragédie ještě v noci dorazil premiér Donald Tusk.

Příčina neštěstí není dosud známa a čeká se na vyhodnocení údajů z černé skříňky. V době havárie ale panovalo velmi špatné počasí: pršelo a kvůli mlze byla i malá viditelnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Evropa je zasažena různými formami nacionalistického egoismu, řekl papež František

Papež František dnes přicestoval do Atén, kde kritizoval evropské země za přístup k migrační krizi. Evropa je podle něj zasažena nejrůznějšími formami nacionalistického egoismu a její chování je často zablokované a nekoordinované, místo aby byla "motorem solidarity". Hlava katolické církve to prohlásila v projevu v prezidentském paláci.

Papež dorazil do Atén dnes ráno. Cílem návštěvy Řecka je posílit vztahy mezi Vatikánem a pravoslavnou církví a zároveň upozornit na neutěšené osudy migrantů, kteří se přes Řecko snaží dostat dál do Evropské unie.

Na letišti v řecké metropoli přivítalo Františka několik dětí v tradičních řeckých oděvech. Jde o první návštěvu papeže v řecké metropoli za posledních 20 let, upozornila agentura AFP. V neděli pontifex navštíví zařízení pro migranty na ostrově Lesbos. Právě tento ostrov už František navštívil v roce 2016, prošel si tehdy uprchlický tábor Moria, setkal se se stovkami uprchlíků a s některými i poobědval. Zároveň s sebou odvezl do Říma tři syrské muslimské rodiny, celkem 12 lidí, z toho šest dětí.

Aktualizováno před 1 hodinou

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) nadále povede Tomio Okamura

Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na volební stranické konferenci v sobotu dostal hlasy 84 delegátů z 85 možných, sám Okamura se hlasování zdržel. ČTK to sdělila mluvčí SPD Barbora Šťastná. Konference se kvůli pandemii koronaviru koná online. Okamura bude v čele SPD stát další tři roky, hnutí vede od jeho založení v roce 2015. Delegáti budou dnes volit i další členy vedení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy