V OSN se rozhořel spor. Kdo je mocnější?

rst, ČTK
22. 2. 2006 13:48
New York - Sexuální delikty a korupce v mírových sborech OSN se staly rozbuškou sporu mezi Radou bezpečnosti a Valným shromážděním.

Problémem není ani tak v tématu třídeního slyšení, jako fakt, že jej svolala patnáctičlenná Rada bezpečnosti. Konkrétně tedy její nynější předseda, velvyslanec Spojených států John Bolton, a nikoli Valné shromáždění. V RB dominují velmoci s právem veta, zatímco ve VS jsou zastoupeny všechny členské země OSN.

Infobox
Autor fotografie: OSN

Trpí Valné shromáždění pocitem méněcennosti?

Jádrem sporu je podle generálního tajemníka OSN Kofiho Annana pocit převládající ve Valném shromáždění, že "jeho moc a vliv se zmenšuje".

Rozvojové země sdružené ve Skupině 77 obvinily Boltona, že využil amerického předsednictví v RB během února, aby zasáhl do záležitosti, která připadá Valnému shromáždění.

Skupina 77 sdružuje 132 především rozvojových zemí. Její předseda, jihoafrický velvyslanec Dumisani Kumalo, v úterý prohlásil, že Bolton svoláním slyšení zasáhl do pravomocí Valného shromáždění, kde mají všechny země stejnou váhu a kde neexistuje právo veta.

"Již dlouho sledujeme, jak Rada bezpečnosti zasahuje do záležitostí spadajících do kompetence Valného shromáždění."

Podle Boltona jsou však za mírové operace odpovědné Rada bezpečnosti i Valné shromáždění a oba orgány mohou iniciovat debatu o problémech mírových jednotek.

Kumalo:
Kumalo: | Foto: OSN

Kongresmeni: Skupina 77 se snaží brzdit reformy

Konflikt eskaloval minulý týden, kdy američtí kongresmani, republikán Henry Hyde a demokrat Tom Lantos, obvinili Skupinu 77, že se "horečně snaží", aby zamaskovala korupci v OSN a zabránila snahám o reformy OSN a o "vyčištění celé instituce".

Kumalo v úterý řekl, že i Skupina 77 očekává zákrok "v případech korupce, podvodů a jakéhokoli provinění". Zdůraznil ale, že "musí být slyšet hlas každého členského státu bez ohledu na výši jeho příspěvku do rozpočtu organizace".

V debatě o reformách OSN Bolton opakovaně zdůrazňoval, že USA platí 22 procent běžného rozpočtu OSN a 27 procent výdajů na mírové mise světové organizace. USA tak mají podle Boltona povinnost vůči svým občanům zajistit, aby americký příspěvek byl vynakládán efektivně.

...zasahuje do záležitostí spadajících do kompetence Valného shromáždění (na snímku).
...zasahuje do záležitostí spadajících do kompetence Valného shromáždění (na snímku). | Foto: OSN

Kumalo: OSN není korporase s akciemi

Jihoafrický velvyslanec Kumalo ve středu připustil, že tři země platí přes polovinu rozpočtu OSN a přes 100 zemí platí méně než deset procent. Podle něj je však OSN mezivládní organizací a ne korporací s akciemi A a akciemi B, kde jsou země posuzovány svou schopností platit.

Japonsko hradí asi 20 procent rozpočtu mírových operací a Evropská unie přes 35 procent. Většina vojáků "modrých přileb" je však z rozvojových zemí.

Dnes vystoupí v RB šéf Annanovy kanceláře Mark Malloch Brown, který bude informovat o šetřeních OSN v případech plýtvání a korupce v mírových operacích. Ve čtvrtek se bude slyšení věnovat případům sexuálních deliktů, jichž se dopustili členové jednotek OSN.

 

Právě se děje

Další zprávy