V ohrožení života. Němci utekli před vodou na střechy

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
5. 6. 2013 19:10
O pomoc volá Deggendorf. Z náměstí startují helikoptéry, aby zachránily obyvatele
Deggendorf v ohrožení. Lidé čekají na záchranu na střechách.
Deggendorf v ohrožení. Lidé čekají na záchranu na střechách. | Foto: Reuters

Mnichov/Drážďany - "Pomalu se vracíme od katastrofy zpátky k povodni." Slova, která ve středu použil mluvčí německého Pasova, asi nejlépe vystihují to, co se teď děje v Bavorsku, ve městě nedaleko hranic s Českem.

Historické centrum Pasova je stále ještě odříznuté, voda se drží i v ulicích podél břehů tří řek, které se přímo ve městě stékají.

Hladina největší z nich, Dunaje, už ale ve městě klesla o tři metry. Z rekordních dvanácti metrů, což bylo vůbec nejvíc od roku 1501. 

Saské městečko Wehlen na Labi.
Saské městečko Wehlen na Labi. | Foto: Reuters

Volání o pomoc zní ale momentálně z nedalekého Deggendorfu: Protrhly se hráze, některým obyvatelům městských částí a přilehlých obcí nezbylo než hledat útočiště na střechách svých domů.

Bavorský Deggendorf leží jen pár desítek kilometrů od českých hranic.

Deggendorf: Lidé v ohrožení

"Z náměstí v Deggendorfu neustále startují helikoptéry. Zachraňují lidi, které uvěznila voda v části Fischerdorf," píše Spiegel Online.

"Někteří zůstali navzdory dramatické situaci ve svých domech a teď čekají na střechách na pomoc," řekl velitel zásahu Alois Schraufstetter. Vrtulníky je vytahují nahoru lany s horolezeckým úvazkem.

Zatopená osada nedaleko Deggendorfu.
Zatopená osada nedaleko Deggendorfu. | Foto: Reuters

Do záchranných akcí jsou nasazeny i čluny.

"Životy jsou v absolutním ohrožení, domy jsou až tři metry pod vodou," tvrdí Schraufstetter, velitel hasičů z Deggendorfu.

Situace ve městě se vyhrotila poté, co voda zaplavila dálnici A 92 a Deggendorf se zcela odříznul od světa. Podobně jako Pasov, i on leží na břehu Dunaje.

Potápějící se Drážďany

To na severovýchodě Německa, na Labi, se na katastrofu teprve chystají. Do Saska, Saska-Anhaltska a Braniborska se valí voda z jihu, ze sousedních Čech.

V Sasku, přímo sousedícím s Českem, už Labe nebezpečně stoupá.

Rychle rostou i počty evakuovaných. Domovy už opustilo zhruba 700 obyvatel drážďanské čtvrti Gohlis.

Už včera tam voda přetekla přes hráz. Stovky dobrovolníků na místě plní pytle s pískem, aby zmírnily škody.

Ulice Drážďan.
Ulice Drážďan. | Foto: Reuters

Ráno Labe v Drážďanech dosahovalo na značku 8,27 metru. Normálně má dva metry.

Podle rozhlasové stanice Radio Dresden museli hasiči ve středu kupříkladu zachraňovat dva muže, kteří se na rozvodněnou řeku vydali v gumovém člunu.

Město pendlerů z Česka pod vodou

Bavorský Pasov v úterý odpoledne.
Bavorský Pasov v úterý odpoledne. | Foto: Reuters

Evakuuje se i v okrese Sächsische Schweiz-Osterzgebirge. Ve městě Schöna, které leží hned u hranic s Českem, voda z domovů vyhnala 11 000 lidí.

Velké problémy má také Pirna, kam za prací dojíždí mnoho českých pendlerů. Zatopené je centrum, vyklizena musela být i tamní radnice.

Plynové zásobníky, které se utrhly v Děčíně, už jsou ale pod kontrolou. Na Twitteru to uvedla německá rozhlasová stanice MDR s odvoláním na policii v Pirně.

Zásobníky teď leží na břehu Labe nedaleko příhraniční Schmilky.

Německý Červený kříž důrazně varoval, aby lidé v zatopených oblastech nevstupovali na hráze. "Existuje (tam) ohrožení života!" uvedla ve svém prohlášení jeho drážďanská pobočka.

Záplavy ve střední Evropě:

"I když je zájem o vodní masy velký, povodňoví turisté by neměli zbytečně ohrožovat ani sebe, ani ostatní."

Pasovští mají vodu, musejí ji ale převařovat

Bavorský Pasov mezitím hlásí: Většina obyvatel má zase k dispozici pitnou vodu. Lidé ji ale musejí převařovat a čistit chlorovými tabletami.

Zbylých 10 procent domácností má mít vodu k dispozici během dneška.

Úklid v Pasově.
Úklid v Pasově. | Foto: Reuters

V ulicích města odklízejí stovky lidí naplavené odpadky i všudypřítomné bahno. Čeká se na vyčíslení škod.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 18 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy