V Libyi se schyluje k bombardování Islámského státu. Dříve, než zesílí a ovládne ropu

Martin Novák Martin Novák
5. 2. 2016 7:02
Teroristická organizace Islámský stát přesouvá lidi z Iráku a Sýrie do Libye, kde se přidávají k Severoafričanům a bývalým důstojníkům režimu Muammara Kaddáfího. Džihádisté se chtějí evidentně zmocnit ropných nalezišť a financovat postup do dalších částí země. Američtí generálové naznačují, že bombardovat je třeba, dokud lze IS zadržet a zatlačit. Boj ale komplikuje rozdělení Libye mezi dvě znepřátelené vlády.
Hořící zásobník ropy po útoku Islámského státu na rafinérii v Rás Lanúfu.
Hořící zásobník ropy po útoku Islámského státu na rafinérii v Rás Lanúfu. | Foto: Reuters

Tripolis/Praha – Proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) je potřeba v Libyi zakročit silou raději dříve než později, dokud není příliš silná a nekontroluje velké území.

Kloní se k tomu americké ministerstvo obrany a také Itálie, jejíž nejjižnější část - ostrov Lampedusa - je od libyjského pobřeží vzdálen pouhých 320 kilometrů.

Ozbrojenci Islámského státu ovládli město Syrta a přilehlé okolí. Podnikají výpady proti ropným zásobníkům na pobřeží.

Jako v Iráku

Řady džihádistů nyní čítají zhruba 4000 mužů ve zbrani. Přibývá cizinců - Tunisanů, Alžířanů, ale i Syřanů a Iráčanů.

Ismáíl Šukrí, šéf rozvědky libyjské vlády, která kontroluje západ země, uvedl v rozhovoru pro BBC, že i někteří z velitelů IS se přesunuli ze Sýrie a Iráku, protože Libye je pro ně nyní bezpečnější.

Část sil džihádistů tvoří i bývalí důstojníci a vojáci režimu svrženého diktátora Muammara Kaddáfího. Syrta byla Kaddáfího rodištěm, pochází odtud jeho kmen.

Kopíruje to situaci v Iráku, kde vojenské operace Islámského státu vedou důstojníci, působící v éře Saddáma Husajna v irácké armádě.

Existuje podezření, že se IS chce v Libyi zmocnit ropných nalezišť a financovat s nimi svoji výzbroj a další expanzi. Severoafrická země má potvrzené zásoby 47 miliard barelů, denně vyváží 400 tisíc barelů.

Hledáme experty na ropu. Zn.: Rychle

Podstatná část ropných polí a terminálů na zpracování a vývoz ropy se nachází blízko území, které džihádisté nyní ovládají. Podle listu Wall Street Journal islamisté na sociálních sítích a internetu už hledají technické experty se zkušenostmi z ropného průmysly a lákají je do Libye. To samé dělali dříve v Sýrii.

Loni při jednom z mnoha útoků na ropnou infrastrukturu ozbrojenci unesli také Čecha, který tam pracoval jako kuchař. Stále není na svobodě.

"Potřebujeme leteckou podporu NATO, abychom se jim mohli postavit," uvedl pro BBC Ismáíl Šukrí.

Zásah by tak mohl přijít v době, kdy džihádisté nejsou tak velkou vojenskou silou jako dnes v Sýrii a Iráku. "Uvažujeme o rozhodné vojenské akci proti Islámskému státu v souladu s politickým procesem v zemi," uvedl náčelník generální štábu armády USA Joseph Dunford.

Možnou akci naznačil ve středu také Josh Earnest, mluvčí amerického prezidenta Baracka Obamy. "Pokud bude třeba jednostranné akce na ochranu amerických občanů, prezident s ní nebude váhat," prohlásil.

Podruhé za pět let

Pentagon přiznal, že v Libyi působí speciální americké oddíly, které "sbírají a vyhodnocují informace". IS dostal úder v listopadu, kdy americký bezpilotní letoun zabil vůdce organizace.

Boj proti džihádistům ale komplikuje fakt, že Libye je rozdělená na dvě části, jejichž vlády jsou vůči sobě nepřátelské. Západ s metropolí Tripolisem kontroluje skupina Libyjský úsvit, mezinárodně uznávaná vláda sídlí v Tobrúku na východě u egyptských hranic.

Jednání o vytvoření společné vlády a armády zatím nevedlo k úspěchu, ale obě strany proti sobě alespoň přestaly bojovat.

Pokud americké či evropské bombardéry znovu svrhnou pumy na Libyi, bude to podruhé během pěti let. V roce 2011 státy NATO - zejména Velká Británie a Francie - pomohly povstalcům  porazit Muammara Kaddáfího.

Následně ale propukly spory a konflikty mezi různými milicemi a výsledkem je současné rozdělení země.

 

Právě se děje

Další zprávy