V Jižním Súdánu se krátce po startu zřítilo letadlo. Havárie má nejméně 40 obětí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 4. 11. 2015 19:22
V Jižním Súdánu se ve středu krátce po startu zřítilo letadlo ruské výroby. V troskách podle zdrojů agentury Reuters zahynulo nejméně 41 lidí, přičemž někteří byli na palubě a zbylí na zemi. Prezidentův mluvčí Ateny Wek Ateny řekl, že v letadle bylo podle informací z řízení provozu letiště v Jubě 18 osob včetně šestičlenné posádky. Patnáct z nich zahynulo a třem se podařilo zachránit.
Necelý kilometr od letiště v jihosúdánské metropoli Jubě se po startu zřítilo letadlo ruské výroby Antonov. Na palubě i na zemi zemřelo více než čtyřicet lidí. Pád letadla přežili tři lidé. | Video: Reuters

Juba - Na břehu Nilu, necelý kilometr od letiště v jihosúdánské metropoli Jubě, se ráno krátce po startu zřítilo letadlo Antonov.

V troskách podle zdrojů agentury Reuters zahynulo nejméně 41 lidí, přičemž někteří byli na palubě a zbylí na zemi.

Mluvčí prezidenta Ateny Wek Ateny upřesnil, že v letadle bylo podle informací z řízení provozu letiště v Jubě 18 lidí včetně šestičlenné posádky. Patnáct z nich zahynulo a třem se podařilo zachránit. Původní informace hovořily o 22 lidech v letadle a dvou přeživších.

Ateny sdělil, že posádku tvořilo pět Arménů a jeden Rus. Arménie i Rusko už vyloučily, že by stroj patřil některé z jejích společností.

Stephen Warikozi z jihosúdánské agentury pro civilní letectví řekl, že na místě jsou stále záchranáři a hledají těla a také skříňky se záznamy o letu.

Stroj spadl na ostrůvek

Podle imatrikulace letadlo patřilo dopravní společnosti Allied Services, která působí v Jubě a zajišťuje pozemní, říční i leteckou přepravu. Zástupce výrobní firmy Antonov sdělil, že firma požádala Jižní Súdán, aby se mohla účastnit vyšetřování nehody.

Stroj An-12 mířil k ropným polím ležícím ve státě Horní Nil a spadl na ostrůvek na Nilu asi 800 metrů od letiště.

Podle mluvčího výrobce jde o čtyřmotorový stroj určený pro civilní i vojenské účely. Může nést až 18 tun nákladu a je v něm místo pro šestičlennou posádku. Agentura AFP napsala, že v některých afrických státech je běžné, že nákladní letadla mířící do vzdálených oblastí přepravují také pasažéry.

Jižní Súdán vznikl v roce 2011 odtržením od Súdánu, ale dva roky tam trvá mocenský konflikt mezi prezidentem Salvou Kiirem a bývalým viceprezidentem Riekem Macharem. Vyžádal si desetitisíce mrtvých a přes dva miliony občanů je kvůli konfliktu na útěku z domovů.

 

Právě se děje

Další zprávy