V Jižním Súdánu se krátce po startu zřítilo letadlo. Havárie má nejméně 40 obětí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 4. 11. 2015 19:22
V Jižním Súdánu se ve středu krátce po startu zřítilo letadlo ruské výroby. V troskách podle zdrojů agentury Reuters zahynulo nejméně 41 lidí, přičemž někteří byli na palubě a zbylí na zemi. Prezidentův mluvčí Ateny Wek Ateny řekl, že v letadle bylo podle informací z řízení provozu letiště v Jubě 18 osob včetně šestičlenné posádky. Patnáct z nich zahynulo a třem se podařilo zachránit.
Necelý kilometr od letiště v jihosúdánské metropoli Jubě se po startu zřítilo letadlo ruské výroby Antonov. Na palubě i na zemi zemřelo více než čtyřicet lidí. Pád letadla přežili tři lidé. | Video: Reuters

Juba - Na břehu Nilu, necelý kilometr od letiště v jihosúdánské metropoli Jubě, se ráno krátce po startu zřítilo letadlo Antonov.

V troskách podle zdrojů agentury Reuters zahynulo nejméně 41 lidí, přičemž někteří byli na palubě a zbylí na zemi.

Mluvčí prezidenta Ateny Wek Ateny upřesnil, že v letadle bylo podle informací z řízení provozu letiště v Jubě 18 lidí včetně šestičlenné posádky. Patnáct z nich zahynulo a třem se podařilo zachránit. Původní informace hovořily o 22 lidech v letadle a dvou přeživších.

Ateny sdělil, že posádku tvořilo pět Arménů a jeden Rus. Arménie i Rusko už vyloučily, že by stroj patřil některé z jejích společností.

Stephen Warikozi z jihosúdánské agentury pro civilní letectví řekl, že na místě jsou stále záchranáři a hledají těla a také skříňky se záznamy o letu.

Stroj spadl na ostrůvek

Podle imatrikulace letadlo patřilo dopravní společnosti Allied Services, která působí v Jubě a zajišťuje pozemní, říční i leteckou přepravu. Zástupce výrobní firmy Antonov sdělil, že firma požádala Jižní Súdán, aby se mohla účastnit vyšetřování nehody.

Stroj An-12 mířil k ropným polím ležícím ve státě Horní Nil a spadl na ostrůvek na Nilu asi 800 metrů od letiště.

Podle mluvčího výrobce jde o čtyřmotorový stroj určený pro civilní i vojenské účely. Může nést až 18 tun nákladu a je v něm místo pro šestičlennou posádku. Agentura AFP napsala, že v některých afrických státech je běžné, že nákladní letadla mířící do vzdálených oblastí přepravují také pasažéry.

Jižní Súdán vznikl v roce 2011 odtržením od Súdánu, ale dva roky tam trvá mocenský konflikt mezi prezidentem Salvou Kiirem a bývalým viceprezidentem Riekem Macharem. Vyžádal si desetitisíce mrtvých a přes dva miliony občanů je kvůli konfliktu na útěku z domovů.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy