V pečovatelském domě v Jemenu teroristé zastřelili 16 lidí. Mezi oběťmi jsou i čtyři řádové sestry

ČTK ČTK
4. 3. 2016 20:25
Při útoku v jihojemenském Adenu zemřelo v pátek nejméně 16 lidí. Mezi mrtvými byli klienti domu, strážce a také čtyři řádové sestry pracující jako pečovatelky. Organizace Misionářky lásky, která domov vede, jsou z útoku v šoku. K činu se zatím nikdo nepřihlásil.
Aden.
Aden. | Foto: Reuters

Aden - V jihojemenském Adenu v pátek zemřelo při útoku na pečovatelský dům nejméně 16 lidí. Město, v němž sídlí i vláda, má sice pod kontrolou armáda, stále se ale potýká s útoky radikálů. Podle svědků útočníci nemířili na nikoho konkrétně a stříleli bezhlavě. Mezi mrtvými je strážce a také čtyři řádové sestry pracující jako pečovatelky. Podle svědků útočníci nemířili na nikoho konkrétně a stříleli bezhlavě.

Mluvčí indické diplomacie uvedl, že útočníci požádali ochranku u dveří, aby jim otevřela pod záminkou, že jdou do pečovatelského domu navštívit své matky. "Když se dostali dovnitř, okamžitě zastřelili strážce u brány a začali náhodně střílet," dodal mluvčí s tím, že po útoku ozbrojenci z místa činu utekli.

Podle svědků citovaných agenturou AP dva střelci budovu obklíčili a další čtyři vešli dovnitř, procházeli pokoje, obětem nejdříve spoutali ruce a pak je střelili do hlavy. Jedna z ošetřovatelek se zachránila, když se schovala v lednici ve skladu, jakmile uslyšela křičet jemenské stráže: "Utíkejte, utíkejte." Podle očitého svědka, který na místo přišel a mrtvé viděl, jsou mezi oběťmi čtyři pečovatelky, šest Etiopanů, jeden jemenský kuchař a jemenští strážci. Těla byla předána policii a později nemocnici, kterou provozuje organizace Lékaři bez hranic (MSF).

Zdroj AFP tvrdí, že ozbrojenci patří k teroristické organizaci Islámský stát (IS), která je v Adenu přítomna několik měsíců. K útoku se ale zatím nikdo nepřihlásil.

Útočilo se v domě Misionářek lásky

V ústavu žilo 80 lidí a vedla ho charitativní misionářská organizace Misionářky lásky založená Matkou Terezou. Sestry z této kongregace se v Jemenu staly terčem útoku i v roce 1998. Tehdy ozbrojenci v přístavu Hudajdá na jihu země usmrtili tři jeptišky.

Jak uvedla mluvčí Misionářek lásky Sunita Kumarová, členky kongregace jsou z útoku "absolutně v šoku". "Sestry se měly vrátit domů, rozhodly se ale zůstat a pomáhat lidem" v Jemenu, řekla Kumarová o čtveřici jeptišek. Dvě z nich pocházely ze Rwandy a další dvě z Keni a Indie. Jemenské úřady původně uváděly, že byly všechny usmrcené řádové sestry indické národnosti.

Krize v Jemenu trvá od roku 2014, kdy šíitští povstalci obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih. Na stranu vlády se loni přidala arabská koalice a díky ní se podařilo několik oblastí osvobodit. Byl mezi nimi také Aden, kam se z exilu v Saúdské Arábii mohla loni vrátit vláda i prezident. Boje si vyžádaly nejméně 6200 obětí a Jemen je podle OSN na pokraji humanitární katastrofy. Celkem 2,4 milionu Jemenců přišlo kvůli bojům o střechu nad hlavou.

Na jihu navíc stále působí také odnož teroristické sítě Al-Káida, která využila chaosu a bojů v zemi. Dnes byli čtyři její členové zabiti při útoku bezpilotního letadla v provincii Šabva. Střela zasáhla auto, v němž teroristé jeli. Přibývá rovněž útoků, k nimž se hlásí radikálové z IS.

Tři měsíce drželi tádžickou zdravotní sestru Gulruchsor v Jemenu islamisté. V exkluzivním rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa vypráví o pekle, které ve vězení zažila. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hrad chce v čele antimonopolního úřadu náměstka vnitra Mlsnu

Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by se měl stát náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, píšou Lidové noviny (LN). Podle nich prosazuje Mlsnu do čela antimonopolního úřadu Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Současný šéf ÚOHS Petr Rafaj v poslední době čelí kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. K Rafajovu odvolání už prezidenta vyzvali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prezident se k jejich argumentům nevyjádřil.

Podle LN prosazuje někdejšího předsedu Legislativní rady vlády Mlsnu do čela antimonopolního úřadu prezident. "Chce ho tam Hrad. Je na něm shoda mezi představiteli koalice," řekl deníku nejmenovaný důvěryhodný zdroj. Že je jednačtyřicetiletý Mlsna jen krůček od postu ÚOHS, potvrdil LN i člen vlády, který si nepřál být jmenován. Reakci premiéra Babiše ani ministra vnitra Hamáčka se deníku nepodařilo získat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy