V jaderné elektrárně ve Francii došlo k explozi. Pět lidí se otrávilo, jaderný materiál ale neunikl

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2017 16:31
V jaderné elektrárně na západě Francie u města Flamanville vybuchl větrák. K úniku jaderného materiálu nedošlo, pět lidí ale utrpělo lehká zranění. Explozi zaznamenali kolem 10:00 střeodevropského času ve strojovně. Protože vyloučili riziko jaderného úniku, nespustili mimořádný bezpečnostní plán. Jeden ze dvou reaktorů byl po výbuchu odstaven.
Jaderná elektrárna ve Flamanville ve Francii.
Jaderná elektrárna ve Flamanville ve Francii. | Foto: Reuters

Paříž – Jadernou elektrárnu na západě Francie postihl dopoledne výbuch, při kterém se podle místních úřadů lehce zranilo pět lidí. Incident se obešel bez úniku jaderného materiálu.

Elektrárna je na pobřeží u města Flamanville, kam zamířily záchranné jednotky z několika míst.

Exploze byla zaznamenána kolem 10:00 středoevropského času ve strojovně elektrárny. "Nebylo nutné spustit mimořádný bezpečnostní plán, protože není žádné riziko jaderného úniku," napsal list s odkazem na prefekturu.

Úřady departementu Manche Jacques Witkowski oznámil, že v elektrárně vybuchl větrák. "Nebyl v jaderné zóně a vše už skončilo. Záchranáři odjíždějí," řekl v 11:00 Witkowski.

Významný incident

Podle hasičů se exploze i následný požár týkaly centra elektrárny, které je mimo jadernou zónu.

"Je to z technického hlediska významný incident, ale nejde o jadernou nehodu, protože exploze byla mimo jadernou zónu," řekl představitel místní prefektury Olivier Marmion. "Pět osob se lehce přiotrávilo, ale nejsou zraněné," dodal Marmion.

Potvrdil také, že jeden ze dvou reaktorů byl po explozi odstaven. V elektrárně, která patří energetické firmě EDF, jsou dva tlakové reaktory z let 1986 a 1987, z nichž každý vyrábí 1,3 gigawattu elektřiny. Buduje se třetí reaktor, který má být dokončen příští rok.

Firma EDF ani agentura pro jadernou bezpečnost informace o nehodě nekomentovaly. Podle listu Le Figaro si zástupce EDF nepřál reagovat a odkázal pouze na sdělení prefektury, která vylučuje riziko úniku jaderného materiálu.

Nehoda postihla před třemi lety i nejstarší francouzskou jadernou elektrárnu ve Fessenheimu. Dva její jaderné reaktory byly tehdy dočasně odstaveny z provozu. První poté, co byla zjištěna netěsnost v potrubním přívodu vody, druhý pár dní nato, když se náhodně uzavřel ventil, který kontroluje přívod páry do generátoru turbíny, což způsobilo automatické zastavení provozu.

Německé ministerstvo životního prostředí Francii loni vyzvalo, aby elektrárnu ve Fessenheimu uzavřela. Německý deník Süddeutsche Zeitung k tomu napsal, že nehoda v elektrárně byla vážnější, než se uvádělo. Francie plánuje uzavření této elektrárny po roce 2018.

Archivní video ze stavby posledního jaderného reaktoru:

Jak se stavěl 3. blok jaderné elektrárny u města Flamanville | Video: EPR
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy