V Indonésii vybuchla sopka, úřady stěhují tisíce lidí

Zahraničí Zahraničí
29. 8. 2010 12:40
Vulkán vychrlil popel do výšky 1500 metrů.
Vesničané ujíždějí pryč od vulkánu Sinabung na severu indonéské Sumatry.
Vesničané ujíždějí pryč od vulkánu Sinabung na severu indonéské Sumatry. | Foto: Reuters

* Upřesnili jsme informace o síle erupce a počtu evakuovaných * Do článku jsme doplnili fotogalerii

Jakarta - Dřímala plných 410 let. Nyní se sopka Sinabung opět probudila k životu. Silné erupce, popel vychrlený do výšky 1500 metrů, zatím jen nepatrně lávy.

Indonéské úřady už musely ze severu Sumatry, kde Sinabung leží, evakuovat na deset tisíc lidí.

Ze sopky vysoké 2460 metrů se začal linout kouř již v pátek a od té doby se také začali lidé stěhovat ze čtyř vesnic v její bezprostřední blízkosti. Úřady v průběhu evakuace, která se nakonec dotkla 18 obcí, preventivně rozdaly kolem 7000 plynových masek.

"Původně jsme si mysleli, že popel a kouř vyvolal déšť, teď ale víme, že hlavní příčinou byl tlak magmatu," řekl indonéský vulkanolog Surono. Úřady podle něj vyhlásily nejvyšší stupeň varování před sopečnou aktivitou.

Okolí sopky, zejména pole se zrající úrodou, pokryl sopečný popel, oblast zavalil hustý dým a u řady lidí se objevily dýchací potíže.

Při evakuaci zemřel jeden muž, který podle úřadů dostal infarkt.

Evakuovaní našli útočiště ve státních a církevních budovách a také v upravených evakuačních střediscích v nedalekých dvou městech. Do oblasti směřují pokrývky, stany a další nezbytný materiál pro táboření lidí, na které se pevné střechy nad hlavou nedostalo.

Podle Surona byla sopka Sinabung naposledy aktivní v roce 1600, takže současní pozorovatelé nemají dostatek poznatků o jejím chování. Vulkanologové ji proto bedlivě monitorují

V Indonésii se nachází řada aktivních vulkánů. Země leží na ostrovech v Tichém oceánu, kde se setkává několik zemských desek, a v oblasti jsou proto častá zemětřesení i sopečné erupce. Naposledy zde vybuchla sopka na počátku srpna a připravila o život čtyři lidi.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou a vyjádřil podporu běloruské snaze o demokracii. Bílý dům o tom informoval na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

PPF vstupuje do partnerství s francouzským výrobcem lodí Beneteau

Finanční skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. PPF bude mít ve společném podniku podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádána do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla dnes PPF. Hodnotu transakce skupina nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy