V Indonésii vybuchla sopka, úřady stěhují tisíce lidí

Zahraničí Zahraničí
29. 8. 2010 12:40
Vulkán vychrlil popel do výšky 1500 metrů.
Vesničané ujíždějí pryč od vulkánu Sinabung na severu indonéské Sumatry.
Vesničané ujíždějí pryč od vulkánu Sinabung na severu indonéské Sumatry. | Foto: Reuters

* Upřesnili jsme informace o síle erupce a počtu evakuovaných * Do článku jsme doplnili fotogalerii

Jakarta - Dřímala plných 410 let. Nyní se sopka Sinabung opět probudila k životu. Silné erupce, popel vychrlený do výšky 1500 metrů, zatím jen nepatrně lávy.

Indonéské úřady už musely ze severu Sumatry, kde Sinabung leží, evakuovat na deset tisíc lidí.

Ze sopky vysoké 2460 metrů se začal linout kouř již v pátek a od té doby se také začali lidé stěhovat ze čtyř vesnic v její bezprostřední blízkosti. Úřady v průběhu evakuace, která se nakonec dotkla 18 obcí, preventivně rozdaly kolem 7000 plynových masek.

"Původně jsme si mysleli, že popel a kouř vyvolal déšť, teď ale víme, že hlavní příčinou byl tlak magmatu," řekl indonéský vulkanolog Surono. Úřady podle něj vyhlásily nejvyšší stupeň varování před sopečnou aktivitou.

Okolí sopky, zejména pole se zrající úrodou, pokryl sopečný popel, oblast zavalil hustý dým a u řady lidí se objevily dýchací potíže.

Při evakuaci zemřel jeden muž, který podle úřadů dostal infarkt.

Evakuovaní našli útočiště ve státních a církevních budovách a také v upravených evakuačních střediscích v nedalekých dvou městech. Do oblasti směřují pokrývky, stany a další nezbytný materiál pro táboření lidí, na které se pevné střechy nad hlavou nedostalo.

Podle Surona byla sopka Sinabung naposledy aktivní v roce 1600, takže současní pozorovatelé nemají dostatek poznatků o jejím chování. Vulkanologové ji proto bedlivě monitorují

V Indonésii se nachází řada aktivních vulkánů. Země leží na ostrovech v Tichém oceánu, kde se setkává několik zemských desek, a v oblasti jsou proto častá zemětřesení i sopečné erupce. Naposledy zde vybuchla sopka na počátku srpna a připravila o život čtyři lidi.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy