V hlubinách moří žijí tajemní tvorové

lem, ČTK, AP
11. 12. 2006 12:50
New York - Objevit pod hladinou moří nové živočišné druhy je možné. Vědci stále nacházejí stvoření tajemnější, než si kdy vůbec uměli představit.
Foto: Jan Rýdl

Na jednom místě v Korálovém moři třeba podle jejich zjištění v hloubce 3,2 kilometru žijí krevety kolem otvoru, z něhož se valí voda o teplotě až 407 stupňů Celsia. Okolní voda přitom má jen asi dva stupně Celsia.

O tomto druhu se experti domnívali, že vyhynul před zhruba 50 miliony let.

"Zdá se, že živočichové si cestu k tomu, jak přežít, najdou prakticky všude," prohlásil Jesse Ausubel ze Sloanovy nadace, když představoval letošní nové objevy z už zhruba šest let trvajícího projektu sčítání mořských zvířat.

Další z vědců Ron O'Dor ho doplnil. "Nemohli jsme najít místo, na němž bychom nenašli něco nového."

Sčítání mořských živočichů je dlouhodobým projektem, jehož konečné výsledky by měly být zveřejněny v roce 2010.

Podílí se na něm OSN i řada dalších organizací - celkem asi 2000 vědců z 80 zemí světa.

Vědci letos v oceánech uskutečnili 19 expedicí a dvacátá nyní probíhá v oblasti Antarktidy. Kromě toho odebírají vzorky na řadě dalších míst, využívají satelitních snímků a dalších technologií.

Zajímavosti z letošních výzkumů:

  • Objev krevet, mlžů a škeblí žijících poblíž velmi teplého termálního pramene v Atlantském oceánu, kde čelí nárazům téměř vařící vody vystřikované do studeného moře.
  • Zjištění, že ve vzorcích z temných hlubin pod více než 1600 metrů tlustým ledem kolem Antarktidy bylo víc neznámých druhů než těch, o jejichž existenci už experti věděli.
  • Objev nového druhu korýše v Korálovém moři, který dostal jméno Neoglyphea neocaledonica a který se podobá langustě. Vědci se o něm domnívali, že vyhynul před miliony let.
  • Objev korýše vypadajícího jako humr, který je pokryt chlupy. Vzhledem k tomu, že je tak odlišný od ostatních druhů, tak pro něj vědci dokonce vytvořili novou taxonomickou skupinu - dali mu jméno Kiwa hirsuta.
 

Právě se děje

Další zprávy