Káhira - Pět mrtvch si dnes vyžádal střet egyptské policie s demonstranty žádajícími konec vojenské vlády. Nová vlna nepokojů zemi zachvátila po středečních krvavých střetech po fotbalovém zápase na severu země ve městě Port Saíd.
Podle ministerstva vnitra citovaného agenturou AFP bylo při násilnostech od čtvrtka zraněno téměř 1500 lidí. Protestující odpovídali na zásahy policie házením kamení. Podle svědků bylo slyšet i střelbu a na zemi byly nalezeny nábojnice.
Demonstranti v Káhiře dnes druhý den obléhali ministerstvo vnitra, jemuž řada Egypťanů přičítá vinu za středeční řež. V ulici vedoucí k budově maskovaní demonstranti překonali zátarasy z ostnatých drátů a zakládali požáry. K večeru se podařilo několika lidem vyšplhat na protilehlou budovu finančního úřadu a zapálit ji.
Pochodu se zúčastnil i trenér egyptské fotbalové reprezentace Bob Bradley s manželkou. "Když se stane taková tragédie, je důležité ukázat respekt. Něco takového nechceme už vidět. Jsme všichni smutní," prohlásil Američan Bradley v egyptské televizi. Po incidentu v Port Saídu se objevily spekulace, že by mohl odstoupit ze svého postu, což ale Bradley popřel, informovala agentura DPA.
Protest se konal i ve druhém největším egyptském městě Alexandrii, kde lidé pochodovali k budově velitelství armády, a v Suezu, kde dva lidé přišli o život již při čtvrtečních nepokojích.
Nad pravou příčinou masakru visí otazník
Stovky lidí se shromáždily k demonstraci na káhirském náměstí Tahrír po pravidelných pátečních modlitbách. Řada jich skandovala hesla proti armádě, která zemi od loňského února vládne. Jeden člověk v Káhiře dnes dopoledne zemřel na následky střelného zranění.
Nová vlna nepokojů zachvátila Egypt po středečním masakru v Port Saídu. Fanouškové tamního fotbalového klubu Al-Masrí napadli hostující káhirský tým Al-Ahlí, přestože domácí vyhráli o dva góly. Při řádění rozlíceného davu na hřišti zemřelo 74 osob a stovky dalších utrpěly zranění.
Příčiny střetů jsou nadále předmětem spekulací. Fanoušci klubu Al-Ahlí, kteří se aktivně účastnili loňských pouličních protestů proti tehdejšímu režimu prezidenta Husního Mubaraka, nyní podle britské BBC tvrdí, že se stali terčem útoku za to, že podporovali revoluci v zemi. Jiní lidé uvádějí, že násilnosti vyvolali neznámí provokatéři angažující se ve prospěch některých členů Mubarakovy administrativy, kteří chtějí sabotovat přechod k demokracii. Podle ministra vnitra Ibráhíma Muhammada střety rozpoutali fanoušci.
Podle analytiků oslovených agenturou Reuters středeční srážky ještě více poškodily pověst vojenské rady, proti jejíž vládě se loni konala řada protestů, a mohly by uspíšit předání moci do rukou civilistů. Armáda vládne Egyptu od loňského 11. února, kdy byl Mubarak po skoro 30 letech u moci svržen.