Loď uvíznutou v Drážďanech se podařilo vyprostit. Pomohla vlna z Čech, akce netrvala ani pět minut

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2015 17:37
Nákladní loď dlouhá 90 metrů uvízla v neděli na mělčině pod Mariánským mostem v centru Drážďan. První pokusy o její vyproštění selhaly, až v pondělí odpoledne rejdařům pomohla vodní vlna puštěná z Česka Povodím Labe. O příčinách nehody lze zatím jen spekulovat - až vyšetřování ukáže, zda byl v cestě nějaký nános, nebo zda loď vyjela z dráhy. Incidentem se zabývá také říční policie.
Česká nákladní loď uvízla pod Mariánským mostem v Drážďanech.
Česká nákladní loď uvízla pod Mariánským mostem v Drážďanech. | Foto: ČTK

Drážďany - Českou nákladní loď, která uvázla na Labi v centru Drážďan, se v pondělí odpoledne podařilo vyprostit. Rejdařům pomohla vlna, kterou z Čech poslalo Povodí Labe. Pokud by pokus nebyl úspěšný, bylo připraveno povodí poslat ještě jednu vlnu, řekl ČTK dispečer Povodí Labe Pavel Jansa.

Nákladní soulodí dlouhé 90 metrů uvázlo v neděli na mělčině pod Mariánským mostem v Drážďanech. Povodí Labe pustilo v noci na dnešek z Ústí nad Labem vlnu, která hladinu zvýšila. S pomocí dalšího plavidla se podařilo soupravu uvolnit krátce po 16:00, kdy vlna doputovala do Drážďan. Vzdálenost mezi městy je po Labi zhruba 100 kilometrů.

Původně přitom měla hladina Labe v Drážďanech podle propočtů dosáhnout nejvyšší hladiny až v 19:00. Podle listu Sächsische Zeitung ale sedmapadesátiletý kapitán havarované lodi zaznamenal lehké pohyby plavidla už dříve, a využil tak šanci k vyproštění lodi. "Akce proběhla ideálně, netrvala ani pět minut," uvedl zástupce Vodního a lodního úřadu (WKA) Ralf Korte.

Soulodí provozuje společnost ČSPL, a. s. "Ještě proběhne kontrola, zda nedošlo k poškození plavidel. Tlačné soulodí se zkompletuje a v úterý ráno pojede do ČR," řekl ČTK ředitel společnosti ČSPL Milan Raba. Loď podle něj byla naložena na ponor 150 centimetrů, plavební hloubka přitom byla 180 centimetrů. "Neměli jsme loď přeloženou," zdůraznil.

O příčinách uváznutí lze podle Raby zatím jen spekulovat. Až následné proměření plavební dráhy ukáže, zda byl v cestě nějaký nános, nebo zda loď vyjela z dráhy. Incidentem se zabývá také říční policie.

Mluvčí WSA Drážďany Klaus Kautz dnes ČTK sdělil, že příčina havárie zatím není známa. Mohlo jít podle něj o technickou závadu či o lidské selhání. "Bude ale nutné vyčkat na výsledky vyšetřování říční policie, která následně předá WSA svou zprávu," uvedl Kautz.

List Sächsische Zeitung připomněl, že po letošním suchu je hladina Labe na extrémně nízké úrovni. Na mělčinu tak kvůli tomu najela již řada lodí.

Povodí Labe pouští vlnu z Ústí obvykle proto, aby dojela plavidla s nákladem do cíle. "Bývá to často při velkém suchu. Zvýšení hladiny kvůli vyprošťování lodi je výjimkou," uvedl Jansa.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár kamionu na D1 na Benešovsku způsobil škodu téměř milion korun

Škodu téměř milion korun způsobil v sobotu ráno požár kamionu na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nikdo nebyl zraněn, dálnice byla dočasně uzavřena. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena po 7:00. Plameny zachvátily i návěs, hasiči požár uhasili a vozidlo ochlazovali. Dálnice byla v úseku mezi Loktem a Hořicemi ve směru na Brno zhruba půl hodiny neprůjezdná. Vytvořila se dlouhá kolona, která ještě po 8:00 sahala až na 66. kilometr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozbrojenci v Turecku zavraždili sedm členů kurdské rodiny

Neznámí ozbrojenci v pátek zavraždili sedm členů kurdské rodiny ve městě Konya v centrální části Turecka. Podle místních médií vtrhli do jejich domu se zbraněmi a stavení následně zapálili. Činitelé organizací na ochranu lidských práv hovoří o útoku z nenávisti, turecké úřady tvrdí, že šlo o vyřizování dlouhodobých sporů mezi dvěma místními rodinami bez rasistického podtextu, napsala agentura AFP.

Někteří členové napadené rodiny utrpěli těžká zranění již při podobném incidentu v květnu. Podle jednoho z napadených členů rodiny byli tehdejší útočníci turečtí nacionalisté, kteří křičeli, že nechtějí, aby v jejich sousedství žili Kurdové.

Guvernér provincie Konya v médiích prohlásil, že úřady pachatele co nejrychleji chytí a předvedou je před soud.

Předchozí výpady vůči kurdské rodině přehlíželi policisté i místní soudy, což dalo pachatelům pocit beztrestnosti, řekl médiím právník obětí, podle nějž se všichni členové rodiny báli v poslední době o život. "Je to bezpochyby rasistický útok. Soudy a úřady nesou část zodpovědnosti za to, co se stalo," řekl v místní televizi Arti TV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy